Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İspanya yargısı, Puigdemont’un görevine dönmesini engelliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İspanya Anayasa Mahkemesi, Belçika’da gönüllü sürgünde bulunan eski Katalonya Özerk Yönetimi Lideri Carles Puigdemont’un görevine dönme ihtimalini, yeni yargısal ekler getirerek engelliyor.

Mahkeme tarafından uzun bir duruşmanın ardından yayınlanan açıklamada, mahkemede oy birliğiyle, Carles Puigdemont’un yemin törenine şahsen katılmaması halinde başkanlık görevine geri dönemeyeceği ve yemin töreni oturumuna katılabilmesi için de mahkemeden izin alması gerektiğine karar verildiği belirtildi.

Açıklamasında, “Teknik bir yöntemle veya parlamentodan bir vekil atayarak, bir tartışma oturumu düzenlemek ve oy kullanmak mümkün değildir” denildi.

Öte yandan Katalonya Parlamentosu Sözcüsü Roger Torrent, 3 aydır Belçika’da gönüllü sürgünde bulunan Pugidemont’u Katalan hükümetinin başkanlığı görevine tek aday olarak göstereceklerini açıklamıştı.

Eski Katalan Lider Puigdemont ise geçtiğimiz çarşamba günü yaptığı açıklamada, Katalonya Parlamentosu Sözcüsü Torrent’in teşviği ile başkan olarak Katalonya’ya geri dönmeyi planladığını belirtmişti.

İspanya yargısı, Katalan Parlamentosu’nun geri kalan üyelerine, özellikle Puigdemont’un başkanlık görevinin askıya alınması kararına uymamaları halinde haklarında cezai işlem başlatılmasının sorumluluğunu üstleneceklerine dair uyarıda bulundu.

Diğer yandan mahkeme, İspanyol hükümeti tarafından Puigdemont’un Katalonya başkanlığına adaylığını kaldırmaya yönelik talebi üzerine 10 günlük bir süre verdi.