Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İspanya’da karakola saldırı: Cezayir asıllı bir kişi öldürüldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Barcelona’nın Cornella de Llobregat bölgesindeki bir karakola saldıran Cezayir kökenli bir kişi, Katalonya polisi tarafından vurularak etkisiz hale getirildi.

Emniyet tarafından Twitter’dan yapılan açıklamada, “Bir kişi, polise saldırmak amacıyla sabah saat altıdan hemen önce Barcelona’nın batısında bulunan Cornella’daki bir polis karakoluna girdi. Saldırgan vurularak öldürüldü” ifadeleri kullanıldı.

Polis kaynakları, 29 yaşındaki Abdulvehhab Tayeb’in o sırada binada bulunan polis memurlarına saldırma amacıyla elinde büyük bir bıçakla ve “Allahu Ekber” diye bağırarak polis karakoluna girdiğini, bunun üzerine polis memurlarının saldırgana ateş açarak öldürdüğünü söylediler.

Saldırganın sabıka kaydı bulunmadı

Saldırganın, Cornella de Llobregat bölgesinde ikamet ettiği ve İspanya’da yasal olarak ikamet eden yabancılara verilen ve kalıcı ikamet veya vatandaşlık için bir önkoşul olan “yabancı kimlik belgesi” taşıdığı belirtildi. Polis kaynaklarının verdiği bilgiye göre, saldırgan bir hafta önce eşinden boşanmak için mahkemeye başvurmuştu. Kaynaklar, saldırganın sabıka kaydı olmadığını ve adının, Terörle Mücadele ve Organize Suç İstihbarat Merkezi’nin veritabanında yer almadığını belirtirken, maktulün İspanya vatandaşı olduğu ifade edildi.

Olay terör eylemi mi?

Başsavcı Maria Jose Segara konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Olayın niteliğini belirlemek için henüz çok erken. Yetkili servisler tarafından yapılan soruşturmalar, bunun bir terör eylemi mi yoksa rahatsız edici bir kişi tarafından yapılan bir davranış mı olduğunu belirleyecek” dedi.

Abdulvehhab Tayeb’in kaldığı ve polis tarafından tamamen tahliye edilen binanın sakinleri, maktulün, sonradan Müslüman olan İspanyol bir kadınla bir ilişki kurduktan sonra, iki yıl önce zemin kata taşındığını söylediler. Bu kadının, aynı dairede yaşayan Asyalı eski kocasından olan iki kızının olduğunu ve şer’i kıyafetlerle dolaştığını belirttiler.

Öte yandan görgü tanıkları, polisin soruşturma yapmak için maktulün karısını gözaltına aldığını ve iki çocuğun ise babalarıyla birlikte yaz tatilini Barcelona’nın dışında geçirdiğini ifade ettiler.

Karakolda kadın polise saldırdı

Olaydan altı saat sonra Katalonya polisinin düzenlediği bir basın toplantısında, terörle mücadeleden sorumlu Komiser Rafael Comis, “Saldırgan, dün sabah saat altıdan hemen önce, karakolun girişindeki zili çaldı ve görüşmek için ısrarla içeri girmek istedi. Kapı açıldığı anda ise kadın polise saldırdı. Polisi öldürmede kararlı olduğu belliydi. Bunu üzerine kadın polis saldırganı vurarak öldürdü. Olanlar çok tehlikeli bir eylem ve şu anda bunu bir terör olayı olarak değerlendiriyoruz” açıklamalarını yaptı.

Saldıraya dair ayrıntılı bilgi verilmedi

Ancak komiserin basın toplantısında verdiği bilgiler, karakolda olanlarla ilgili kafalarda soru işaretleri bıraktı. Saldırganın bıçakla polise saldırmaya çalıştığında polisin yalnız olup olmadığını, kaç mermi sıktığını ve saldırganı neresinden vurduğuna dair net bir açıklama yapılmadı.

Polis kaynakları, güvenlik servislerinin terör eylemleriyle mücadele etmek için, dördüncü seviyede yani en üst seviyeden bir alt derecede hazırlık yaptığını belirttiler.