Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İspanya’da restoranlara ‘Mafya’ ismini vermek yasak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İspanyol restoran zinciri, İtalyan suç örgütünün ciddiyetini hafife aldığı gerekçesiyle ‘Mafya’ adını kullanamadı. Lüksemburg’daki mahkeme ismin ahlaka aykırı olduğunu ve suç teşkil ettiğini belirtti.

İspanyol restoran zinciri 2006’da ‘Mafya masaya oturuyor’ sloganının da yasal koruma altına almayı talep etmişti. Fakat 2016’da İtalya kamu politikasına ve ahlaki ilkelere aykırı olduğunu savunarak ismin değiştirilmesini talep etti. DPA’nın haberine göre, İtalya Fikri Mülkiyet Ofisi, mafyayı iyi gösterdiğini ve İtalyan mutfağının imajına zarar verdiğini öne sürdü.

İspanyol şirket Avrupa Mahkemesi’ne itirazını bildirdi. Fakat Lüksemburg’taki mahkeme mafyanın küresel imajına olumlu katkı yaptığı ve temel AB değerlerine zarar verdiği gerekçesiyle başvuruyu reddetti. Hakimler bu ismin mafya kurbanlarını rahatsız edebileceğini, herkesin duyarlılık ve hoşgörü sınırı olduğunu ifade etti.

Mahkeme, restoranın dünyaca ünlü ‘Baba (The Godfather)’ filmine atıfta bulunduğunu belirten İspanyol şirketin ısrarlarını, örgüt hakkında kitap ya da filmlerin bulunmasının zarar algısında bir değişim kaydetmediğine işaret ederek reddetti.

Şirketin İspanya’da 40 şubesi bulunuyor.