Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İspanya’ya taşınan Mısır tapınağı aşırı sıcaklardan ziyarete kapatıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İspanya’da bulunan Antik Mısır tapınağı Debod 3 yıldır aşırı sıcaklarla mücadele ediyor.

Tapınak, Havalandırma ve klima sisteminin yetersiz kalması sebebiyle ziyaretçi akınına uğrtadığı yaz aylarında kapılarını ziyarete kapatıldı.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre Madrid Belediyesi kapatma kararını “Debod tapınağındaki teknik problemlerden kaynaklandığını, bir sonraki duyuruya kadar tarihi alanın kamuya kapalı olacağını” açıkladı.

Tapınak 1968’de Mısır’dan İspanya’ya taşınmıştı

Tapınak ilk olarak Asvan’ın 15 km güneyinde inşa edildi. Bölge Mısır’ın güneyinde, ilk Nil Şelaleri’nin ve büyük bir dini merkezin bir hayli yakınındaydı. Milattan önce ikinci yüzyılın başlarında Meroë kralı Adikhalamani inşaatını başlattı. O dönemde, tanrı Amun’a adanmış olan küçük ve tek odalı bir şapel olarak tasarlandı. Meroë’nin bir başka tapınağı olan Dakka’yla çok benzer şekilde düzenlendi. Ptolemy VI, Ptolemy VIII, Ptolemy XII’nin saltanatları sırasında şapel dört tarafından da genişletildi ve İsis’e adanan 12 x 15 metrelik ufak bir tapınak haline geldi. Antik Roma imparatorları Augustus, Tiberius ve büyük ihtimalle Hadrian inşaatı tamamlattılar.

1960 yılında Asvan’ın yeniden yapılanması sırasında anıtlar ve arkeolojik sitler büyük zarar görmeye başlayınca UNESCO uluslararası bir çağrı yaparak ülkeleri zengin tarihi efsaneyi korumaya çağırdı. Bu çağrıya cevap İspanya’dan geldi. Mısır hükümeti Abu Simbel Tapınakları’nı koruması karşılığında 1968’de Debod’u İspanya’ya bağışladı.

Tapınak eskiden askeri kışlaların bulunduğu Madrid’in yakınındaki Campo del Moro ve Parque del Oeste bölgelerindeki Parque de Rosales’e yeniden inşa edildi ve 1972’de halka açıldı. Antik Mısır mimarisine ait birkaç çalışma da içeriyor.