Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İspanyol senatosu İsrail’den Ahd Tamimi’yi serbest bırakmasını istedi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İspanyol Senatosu Dış İlişkiler Komitesi, tüm vekillerin desteği ile alınan kararla, İsrail’i Ahd Tamimi’yi, tüm tutuklu çocukları ve suçları tespit edilmemiş idarecileri serbest bırakmaya çağırdı.
Pudemus Partisi Senatörü Sara Filel’in girişimini, sol ve sağ partilerin bütün milletvekilleri destekleyerek oy verdi.

İsrail’e çocuklara yönelik antlaşmalara saygı çağrısı

Kararda, İsrail’e çocuklara yönelik antlaşmalara saygı gösterme, idari gözaltı düzenlemelerini durdurma, çocukları tutuklamama çağrısı yapıldı. İspanyol vekiller, Ahed Temimi konusunu ayrıntılı olarak tartıştılar. Temimi, Aralık ayında İsrailli bir askeri tokatlarken fotoğraflanmıştı. Kendisi, annesi ve kuzeni İsrailli askerlere saldırıda bulundukları gerekçesiyle tutuklanmıştı.

İspatlanmamış suçlar yüzünden insanlar nasıl tutuklanır?

Kararda, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi üyesi (UNIC) olan İspanya Hükümeti, İsrail’i, çocuklara ilişkin uluslararası kararları ve anlaşmaları göz önünde bulundurmaya ve uygulamaya çağırdı. Ayrıca, bu antlaşmalara uymayanların adalete teslim edilmesi gerektiğine vurgu yapılarak, işgal altındaki Filistinlilerin hakları da ele alındı. ‘Nasıl olurda her gün bu insanların haklarına saldırıda bulunulup, ispatlanmamış suçlar yüzünden tutuklanırlar’ diye belirtildi.

BM’ye Filistin halkına destek çağrısı

Alınan bir diğer kararla, İspanya hükümeti oybirliğiyle, Birleşmiş Milletler Yardımlaşma ve İskan Dairesini (UNRWA) Filistin halkına destek vermeye çağırdı. Ayrıca insani bir felâketle sonuçlanabilecek ABD yönetiminin Filistin kararı konusunda uyarılarda bulunuldu.

İsrailli esir askerler için Almanya Cumhurbaşkanı devrede

İki İsrail askeri Hadar Goldin ve Oron Shaul aileleri, Alman Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in esirlerin serbest bırakılması için müdahale etme sözü verdiğini açıkladılar. Cumhurbaşkanı, ülkesinin istihbarat servislerinin, Gazze’deki Hamas liderliğine başvurmalarını ve sorunun çözümü hakkında bilgi almalarını isteyeceği söylendi.
Sorunun çözümü için Alman Cumhurbaşkanı ile görüşme
İsrail ve dışında faaliyet yürüten ‘Ma Ba’del Kavs ‘ hareketi genel müdürü Tesiki Abişar İsrailli ailelerin esirlerini Hamas’tan kurtarmak için bir anlaşmanın sağlanmasına çalışan Alman Cumhurbaşkanı ile Almanya’nın Berman şehrinde bir araya geldiğini bildirdi.

İsrail mahkûmlarının aileleri Alman Cumhurbaşkanına, Hamas’ın esir tuttuğu İsrailli mahkûmları serbest bırakmalarını isteyen bir mektup verdiler.

Almanya arabuluculuk yapmaya hazır

Steinmeier, geçmişte İsrail ile Lübnan Hizbullah’ı arasında böyle bir anlaşmanın imzalamasına yardımcı olduğu gibi, ülkesinin mahkûmlar için yapılacak bir takas anlaşmasında da arabuluculuk yapmaya hazır olduğunu belirtti.
İsrail kaynakları, Almanya Devlet Başkanı Steinmeier’in operasyonun başarısını sağlamak için, güvenli bir şekilde gerçekleşmesini istediğini söyledi.

Lieberman: Hükümet esir askerler için gizli görüşme yapıyor

Kaynaklar geçen hafta İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman’ın gelişmelerle bağlantılı olarak, ‘2014 savaşından bu yana hükümet, Hamas’ın Gazze Şeridi’nde esir aldığı askerleri geri almak amacıyla sahnenin arkasında gizli temaslarda bulunuyor’ ifadelerini yayınladı.