Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail′den Hamas′a tünel operasyonu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail ordusu, Gazze Şeridi ile olan sınırı boyunca iki haftadır yaşanan gerginliğin ardından, Gazze’den İsrail topraklarına giden bir Hamas tünelinin tespit edilerek kapatıldığını açıkladı.

‘İsrail-Gazze sınırındaki en uzun ve derin tünel’

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, bulunan tünelin İsrail-Gazze sınırında bulunan en uzun ve en derin tünel olduğunu söyledi.

İsrail Ordu Sözcüsü Jonathan Conricus, gazetecilere verdiği demeçte, tünelin birkaç metre boyunca ülkesinin sınırlarına nüfuz ettiğini, ancak İsrail topraklarında hiçbir çıkış yolu olmadığını, Gazze Şeridi’ndeki diğer birçok tünele bağlı olduğunu ve saldırıları başlatmak için kullanılmış olabileceğini söyledi.

Tünelin bir daha kullanılamayacak hale getiren bir malzeme ile tamamen kapatıldığını açıklayan Conricus, “Ön değerlendirmemize göre, bu tünel Gazze’de birkaç kilometre ilerleyerek, Gazze’nin kuzeyindeki Cibaliye’den başlayarak, İsrail’deki Nahal Oz beldesine kadar gidiyor” diyerek bu tünelin son aylarda İsrail tarafından Gazze’de imha edilen beşinci tünel olduğunu belirtti.