Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail, 2025’e kadar 4 Filistin gözaltı merkezi inşa edecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail’deki hükümet yetkilileri temsilcisi, tutukluların yaşam koşullarını iyileştirmek ve hapishaneleri Avrupa standartlarına ulaştırmak için 2025 yılına kadar 4 yeni Filistin hapishanesi inşa etmeyi planlandığını, mevcut hapishanenin ise 2026’ya kadar genişletileceğini açıkladı.

Bu karar, İsrail İç İstihbarat Servisi Şin-Bet’in (Şabak) gözaltı merkezlerinde insanlık dışı yaşam koşulları nedeniyle eleştirdiği Adalet Yüksek Mahkemesi’nin oturumu sırasında verildi.

Mahkeme, söz konusu kararın, bir tutuklu için 3 metrekareden fazla alanın bulunmadığını belirten ve dar hücrelerde tutuklu bulunan Filistinlilerin yaşam koşullarının ihmal edilmesine son verilmesini talep eden Sivil Haklar Hareketi’ne karşılık verildiğini açıkladı.

Hakimler, tutuklulardan bazılarını ziyaret ederek, bu durumun ‘insanlık dışı’ olduğuna karar verdi. Radikal bir kararla, her tutuklu için 4.5 metrekare alan tahsis edilmesi emredildi.

Ancak, gözaltı merkezlerinin idaresi, kararın çıkarıldığı tarihten itibaren 7 yıl geçmesine rağmen söz konusu kararı uygulamadı.

Savcılık temsilcisi, gecikme sebebinin barış sürecinin askıya alınmasının ve güvenlik hesaplarındaki finansal durumdan kaynaklanabileceğini belirtti.

Gözaltı merkezlerinin genişletilmesiyle; istihbarat servislerinin, tutukluların gözaltı merkezlerinde planladığı terör ve İsrail’in güvenliğine yönelik stratejik saldırıları tespit etmesinin kolaylaştırılacağı düşünülüyor.

Ancak mahkeme, sorunu çözmek için pratik bir plan önerse de bunun uygulanması için 7 yıla ihtiyaç duyulduğunu belirterek 2025 senesini işaret ediyor.