Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail 6 bin Afrikalıyı ve Filistinliyi, yabancı işçilerle değiştirmeyi planlıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Başbakanı Netanyahu, yabancı uyruklu 6 bin işçinin çalışmak üzere ülkeye getirileceğini açıkladı. On binlerce Afrikalı sığınmacının zorla ülkeden çıkarılmaya başlandığı bir dönemde alınan karar, pazar günü düzenlenen ve Filistinli işçilere çalışma izni verilmesinin reddedildiği hararetli tartışmanın ardından alındı.

İçişleri Bakanı ve Negev ile Galilee’yi Geliştirmeden Sorumlu isim olan Şas Partisi lideri Aryeh Deri, Filistinli işçileri İsrail kasabalarındaki inşaatlarda ve atölyelerde çalıştırılması önerisinde bulundu.

Deri yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Batı Şeria’dan Gazze Şeridi’ne işçi getirmek daha az maliyetli. Onlar bize yakın ve bizi anlayabiliyorlar. Yabancı işçilere kalacak yer ve bize pahalıya mal olacak çalışma koşulları sağlamak gerekirken Filistinliler için sadece kalacak yer oluşturmak yeterli. Birçoğu İbranice konuşabiliyor. Onları buraya getirerek ekonomik ve sosyal koşullarını iyileştirmeye de katkıda bulunuyoruz. Bu da hem kendimiz hem de onlar için güvenliği artırmamıza yardımcı oluyor. Afrikalıların yerine Filistinlileri buraya getirmek, uluslararası toplumun gözünde Doğu Avrupa’dan işçi getirmekten daha anlaşılabilir bir durumdur. Bu, İsrail’in siyahlara yönelik ırkçılık yapma suçlamasıyla karşı karşıya kalmasının önüne geçer. Filistinlileri getirirsek suçlamalara maruz kalmayız.”

İsrail önümüzdeki yaza kadar 20 bin yabancı işçiye ihtiyaç duyuyor.

İsrail kamuoyunda işçilerin Avrupa’dan, Çin’den ya da Filistin’den getirilmesi yönündeki tartışmalar sürüyor.