Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail, Abbas’ın sağlık durumu hakkında endişeli | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail güvenlik kaynakları, son günlerde sağlık problemi yaşayan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın (Ebu Mazen) sağlık durumu hakkında endişelerini dile getirdi. Bu bağlamda güvenlik birimleri, “bu ayın sonunda 83 yaşına girecek olan Mahmud Abbas’ın sağlık durumu hakkında bilgiler” olarak isimlendirilen bir rapor hazırlayarak, raporu İsrail siyasi ve askeri makamlarına sundu.

Kaynakların aktarımına göre raporla Filistin Devlet Başkanı Abbas’ın ani bir yokluğundan doğacak durumların üstesinden gelmek için İsrail’e uyarıda bulunuldu.

Raporda, “İsrail ve Filistin yönetimi arasındaki güvenlik koordinasyonu iyi bir şekilde ilerliyor. Ancak İsrail, Abbas’ın sağlık durumunun kötüleşmesinin Filistin yönetimindeki anlaşmazlığı arttıracağı ve Batı Şeria’daki göreceli istikrarı baltalayabileceği ihtimaline karşı hazırlanıyor” denildi.

Ayrıca raporda, “Geçtiğimiz ayın sonunda, New York’ta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) konuşan Abbas, tıbbi muayeneler için birkaç saat hastaneye kaldırıldı. Geçtiğimiz Temmuz ayında da Ramallah hastanesinde bazı kontrollerden geçti. Her iki durumda da hastalık iddialarını reddetti ve sağlığının iyi olduğunu söyledi. Ayrıca Abbas, 22 Şubat’ta Filistin televizyonuna verdiği röportajda da sağlığının iyi olduğunu belirtti. Öte yandan Filistinli aktivistler, Abbas’ın hastalığının kötüleştiğini iddia ettiler. Bu iddialar, sosyal paylaşım sitelerinde dahi yayıldı. Henüz onaylanmasa da sindirim sistemi kanserinden mustarip olduğu belirtiliyor. Filistin Devlet Başkanı, son yıllarda çalışma saatlerini azalttı. Etrafındaki insanlar, sabırsız ve gergin. Filistin otoritesindeki diğer yardımcıları ve yetkililer arasında anlaşmazlıklar yaşanıyor” ifadelerine yer verildi.

İsrail tarafından yayınlanan rapor Abbas’ın sağlık durumunun siyasi boyutuna da değindi. Bu bağlamda raporda, “Sağlığına ve yaşına bakılmaksızın, Abbas’ın davranışları Filistin Yönetimi’nin ve başkanın pozisyonunun karşı karşıya olduğu siyasi krizin derinliğini yansıtıyor. Bunun başlıca sebebi, İsrail ve Filistin arasındaki siyasi sürecin yanı sıra Trump yönetimiyle devam eden bulanık ilişkiler ve ABD’nin konumudur. ABD konumuna, Taylor Force (Filistinli esirlere, şehitlere ve ailelerine verilen ABD desteğinin kesilmesi) yasası ve UNRWA’ya verilen desteğin askıya alınması gibi Filistin ekonomisine zarar verebilecek diğer adımlar da eşlik ediyor. Filistin yönetimine bağlı güvenlik servisleri, İsrail ordusu ve Şin Bet ile yakın koordinasyonunu sürdürmeye devam ediyor. Aynı şekilde Filistin Yönetimine bağlı A bölgesine giren İsrailli sivillerin kurtarılmasına da düzenli olarak yardım ediyor. Ancak Abbas’ın sağlık durumu kötüleştikçe, Filistin yönetimine liderlik etmek isteyen birçok aday arasında çatışmaların tırmanması bekleniyor. Onlarca Filistinli politikacı ve güvenlik yetkilisi, kendilerini bu konuma uygun görüyor. Filistin otoritesinin kontrolünü güvence altına almak için bu kişiler arasında geçici ittifaklar kurulabilir. İsrail bu dönemde olası bir istikrarsızlıktan endişe ediyor. Abbas döneminin sona yaklaştığı açık. İç gerilimin, Batı Şeria’daki İsrail ordusuna ve sivillerine yönelik saldırıları önlemek için Filistin güvenlik güçlerinin yürüttüğü uygulamaları etkilemesinden korkuluyor” denildi.

Filistin başkanlığı ise Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın herhangi bir hastalığı olduğunu reddederken, sağlık durumunun iyi olduğunu açıkladı. Bu bağlamda başkanlığa yakın kaynaklar, Abbas’ın kesinlikle hasta olmadığını savundu. Şarku’l Avsat’a konuşan bir kaynak ise, Mahmud Abbas’ın son derece yorgun olduğunu söyledi.

Kaynak ayrıca, “Yaşına göre çok çalışıyor. Üzerinde büyük bir siyasi baskı var. İyi bir şekilde dinlenemiyor” dedi.
Toplantılarının, ziyaretlerinin ve temaslarının hala devam ettiğine dikkati çeken kaynak, “Doktorlar olabildiğince iyi dinlenmesi ve sigara içmeyi bırakması gerektiğini söyledi” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Filistin’de Abbas’ın sağlık durumuna dair yapılan tartışmalar, Devlet Başkanlığı pozisyonunu da kapsadı. Konuyla ilgili tartışmalar, bir yıl önce Abbas liderliğindeki Fetih Hareketi başkan yardımcılığına seçilen 68 yaşındaki Mahmud el-Alul üzerinde yoğunlaştı. Ancak pozisyon için diğer adayların daha kuvvetli olduğu ifade edildi.

Ayrıca Abbas’ın Filistin Kurtuluş Örgütü’nün yeni seçimlerinde belirlediği adayın kazanması bekleniyor.