Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail- ABD ortaklığında düzenlenen tatbikatta en kötü senaryo dikkate alınıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrailli komutanı General Zvika Haimovich, İsrail- ABD ortaklığında düzenlenen “Juniper- Cobra 9” adlı tatbikatın senaryosunda Gazze Şeridi, Suriye, Lübnan ve İran’dan gelen binlerce füze saldırıları olasılığına hazırlanıldığını açıkladı

Tatbikata 2 bin 500 ABD askeriyle İsrail’in hava savunma, lojistik, tıbbi ve diğer birliklerinden 2 bin askerin katıldığı belirtildi. Tatbikatta ayrıca ABD ve İsrail savunma bataryalarıyla çeşitli füze türlerinin kullanılacağı ve atılan füzeleri engelleme, komuta ve kontrol sistemleriyle işbirliği yapma yeteneklerinin inceleneceği kaydedildi.

Benzer şekilde Patriot, PAC-3, Arrow, Demir Kubbe ve geçen yıl İsrail ordusunun kullanımına sunulan Davud’un Sapanı gibi tüm temel füze savunma araçlarının kullanılacağı kaydedildi. Tatbikat, eşzamanlı olarak birkaç cephede birden füze saldırılarıyla karşılaşma senaryolarını içeriyor. Ayrıca İsrail üsleri, stratejik tesisler ve yoğun nüfuslu bölgeleri tehlikeye atabilecek füze saldırıları üzerinde da yoğunlaşılıyor.

İsrail Hava Savunma Sistemi Komutanı Haimovich, tatbikatın açılışında yaptığı konuşmada, tatbikat senaryolarındaki durumların gerçekleşme oranının az olduğunu belirtti. Söz konusu senaryoların en kötü durumda başarıyı sağlamak için kasıtlı seçildiğini söyleyen Haimovich şu ifadeleri kullandı:

“İsrail’in ABD ordusuyla yakın işbirliğine rağmen, İsrail ordusu saldırılara tek başına yanıt verme sorumluluğu üstleniyor. Her savunma bataryası farklı tehditlere etkin bir şekilde yanıt vermemizi sağlayan ek bir savunma katmanına sahip. Olağanüstü senaryoların gerçekleşmesi halinde ABD kuvvetleri savaşa hazır olma durumunu iyileştirmek için ülkeye gelecektir” dedi.

Askeri kaynaklar, İsrail Genelkurmay Başkanı General Gadi Eisenkot’un ABD ordusu başta olmak üzere yabancı ordularla işbirliğine önem verdiğine dikkati çekti. Kaynaklardan aktarılan bilgiye göre İsrail ordu tarihinin en geniş kapsamlısı olaraknitelenen mevcut tatbikatın başarısına güven tam.

Tatbikat, General Richard M. Clark tarafından yönetiliyor. Almanya’daki Rammstein Amerikan Hava Üssü Komutanlığı ve Avrupa’daki ABD Hava Kuvvetleri görevlerini Clark’a bağlı olarak yürütüyor. ABD’li General aynı zamanda bombardıman filosunun da sorumlusu olarak görev yapıyor.
General Richard M. Clark, İsrail hava savunma sistemlerine ve İsrailli Komutan Zvika Haimovich ile olan işbirliğine övgüde bulundu. Clark yaptığı açıklamada, “Zvika ile yaşadığım deneyimleri unutmayacağım. Hayatım boyunca kuvvetlerimizin bu tatbikata katılım tecrübesini hatırlayacağım. Biz, İsrail devletini korumak için buradayız. Bu durum, aramızdaki derin ortaklığı yansıtmakta. Şimdi bu görevi yerine getirmek için hazırız” dedi.

Avrupa’daki ABD kuvvetleri Komutanı Curtis M. Scaparrotti de tatbikatı izlemek için İsrail’de bulunuyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise geçen perşembe günü ABD dönüşü öncesinde yaptığı açıklamada İsrail ordusunun Yahudi devletinin güvenliğini korumak için savaşını sürdüreceğini söyledi. Ortadoğu’da nükleer silahsızlanmayı sağlamak için İran ile yapılan nükleer anlaşmasının iptal edilmesi gerektiğine dikkati çeken Netanyahu, “Washington’dayken bazıları bana bölgedeki bazı ülkelerde uranyum zenginleştirme konusundaki tutumumuzu sordu. Onlara verdiğim cevap ‘şüpheli nükleer anlaşmanın İran’a uranyum zenginleştirme hakkı verdiği’ oldu” dedi.

İsrail ordusunun askeri istihbarat şefi görevini sürdüren Herzi Halevi, 9 Mart’ta Tel Aviv’de gerçekleşen son hükümet toplantısında İran tehdidine değindi. Halevi, İran’ın nükleer anlaşmaya bağlı olması halinde de balistik füzelerinin İsrail açısından ciddi bir tehlike oluşturmaya devam edeceği uyarısında bulundu. Herzi Halevi, bu durumun savaşa sebep vermeyecek şekilde düzenlenmesi gerektiğini vurguladı.