Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail ‘ablukayı kırma’ gemisini limana çekti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Gazze Şeridi’nden dünyaya açılmak üzere dün Kıbrıs adasındaki Limasol limanına doğru yola çıkan ‘Özgürlük Gemisi’, İsrail deniz kuvvetleri tarafından durduruldu. İsrail, içerisinde hastaların ve öğrencilerin bulunduğu ‘Ablukayı Kırma’ gemisini Aşdod limanına çekti. Gemide bulunanların bazıları daha sonra serbest bırakıldı.

Kanser hastaları, tedaviye ihtiyaç duyan yaralılar ve üniversite öğrencilerinin de aralarında bulunduğu 17 kişiyi taşıyan Filistin gemisi, İsrail işgal güçleri tarafından Filistinli balıkçılar için belirlenen 6-9 mil sınırını aşarak Akdeniz’e açılmayı denedi.

Filistin bayrakları taşıyan küçük teknelerin eşlik ettiği gemi, İsrail’in deniz kuvvetleri tarafından doğrudan hedef alınmadan ve mürettebata dur ihtarı yapılmadan 12 deniz mili boyunca ilerlemeyi başardı.

İsrail Ordusu Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, deniz kuvvetleri tarafından kuşatılan gemiye el konulduğu, gemidekilerin gözaltına alındığı ve geminin Aşdod limanına çekildiği belirtildi. Tedaviye ihtiyaç duyan yaralılara sağlık ekiplerince müdahale edileceğine dikkat çekilen açıklamada, gözaltına alınanların ifadelerinin alınmasının ardından Gazze Şeridi’ne iade edileceği aktarıldı.

Filistinli eylemciler, gözaltına alınan 14 kişinin serbest bırakıldığını açıklarken, kaptan, yardımcısı ve üçüncü bir kişinin daha gözaltında tutulmaya devam edildiği bildirildi.

‘’İsrail’in yaptığı korsanlık’’

Ablukayı Kırma ve Yeniden İmar Komitesi Basın Sözcüsü Ethem Ebu Silmiyye ise yaptığı açıklamada, gemideki hastaların ve öğrencilerin hayatlarından İsrail işgal güçlerinin sorumlu olduğunu belirtti. İşgal güçlerinin gemiye müdahalesini ‘korsanlık’ olarak nitelendiren Ebu Silmiyye, uluslararası topluma bu olaya müdahale etmesi çağrısında bulundu.

Geminin etrafını saran işgal güçlerinin ateş açtığını anlatan Basın Sözcüsü, gemide bulunanların zarar görmediğini, ancak açılan ateşin gemiye zarar verdiğini ve iletişimin tamamen kesilmesine yol açtığını ifade etti.
Gazze limanında gerçekleştirilen basın toplantısında, Ablukayı Kırma ve Yeniden İmar Komitesi’nin Kızıl Haç yetkilileriyle Gazze’de bir araya geldiklerini belirten Ebu Silmiyye, gemide bulunan Filistin vatandaşlarının güvenliği için acil müdahale çağrısında bulunduklarını kaydetti.

Ethem Ebu Silmiyye Gazze’den ayrılanların, yaşama haklarını savunmak ve Gazze Şeridi’nde hayatın her alanına müdahale eden İsrail kuşatmasını kırmak için dünyaya bir mesaj taşıdıklarını söyledi. İsrail ablukası sebebiyle Gazzelilerin yaşadığı zor yaşam zor koşullarına dikkati çeken Ebu Silmiyye, acil tedaviye ihtiyaç duyan 13 binden fazla kanser hastası olduğuna işaret etti.

Yaşanan olayların, Ablukayı Kırma ve Yeniden İmar Komitesi’nin çalışmalarını engellemeyeceğini kaydeden Basın Sözcüsü, önümüzdeki günlerde yeni bir yolculuğun yapılacağını söyleyerek, gemiye katılmak isteyen Filistinlilere başvuru yapmaları çağrısında bulundu.

Daha önce de Gazze Şeridi dışından ablukayı kırmak üzere gemi yolculukları yapılıyordu, ancak bu kez yolculuk ilk kez Gazze Şeridi’nden başladı.