Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail Adalet Bakanı Shaked, Yüksel Mahkemeye Müslüman Hakim atanmasına karşı çıktı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Aşırı sağcı olan İsrail Adalet Bakanı Ayelet Shaked’e yakın kaynaklar, Bakanın Adalet Yüksek Mahkemesi’ne yargı sisteminin Arap-Müslüman hakimi tayin etmek için sunduğu öneriye karşı çıktığını ve bunun yerine sağ cenahtan bir hakim atamaya çalışacağını aktardı.

Kaynaklar, Shaked’in atamaya muhalefetinin, hakimin şahsına ya da dinine yönelik olmadığını ancak “halkın temsilinde zorunlu denge” gereği karşı çıktığını iddia etti.

Ancak bu iddianın yargı koridorlarında kabul edilmediğini, atanmış aday olan Halid Kebub, eğer yargıç olarak tayin edilirse İsrail Yüksek Mahkemesi’nin ilk Arap Müslüman hakimi olacağı belirtildi.
İsrail Yüksek Mahkemesi’nin 15 jüri üyesinin bulunduğu biliniyor. Ülke tarihinde sadece bir kez Arap yargıç olarak 1999 senesinde yalnızca bir kez 9 aylık görev süresiyle Abdurrahman ez-Zubi atanmıştı. Hristiyan Araplardan 2003-2017 arasuında Selim Cebran ardından da George Qarayargıçlık yapmıştı. Geçtiğimiz ay, Yüksek Mahkemedeki hakim sayısını artırmak amacıyla Avukatlar Barosu, Halid Kebub’u aday göstermişlerdi. Yüksek Mahkeme Başkanı, İsrail’de ki Arapların nüfusun yüzde 18’ini oluşturduğunu ve iki Müslüman hakimin temsil etme yetkisine sahip olduğunu belirterek Kebub’un adaylığını kabul etmişlerdi. Fakat sağcı İsrailliler bu öneriyi desteklemiyor ve tayini iptal etmeye çalışıyor.