Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail Askeri Mahkemesi yaralı Filistinli’yi öldüren Azaria’nın temyiz talebini reddetti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tel Aviv’deki İsrail 3. Askeri mahkemesi hakimleri Filistinli genç Abdulfettah el-Şerif’i öldüren İsrail askeri Elor Azaria hakkındaki 18 aylık hapis cezası kararına karşı temyiz talebini reddetti.

Hakimler, Azaria’nın soruşturma sırasında ve mahkeme oturumlarında verdiği ifadelerde çok sayıda tezat ve çelişki barındığını için yeniden soruşturma başlattılar. Hakimler, Filistinli gence yanındaki asker arkadaşına saldırma niyetinde olduğu ve onu savunmak için ateş ettiğine dair savunmasını ve Elor Azaria’nın avukatlarının karar temyiz talebini oy birliği ile reddettiler.

Hakimlerin temyiz talebini reddetmeleri hakkında yapılan açıklamada, “Elor Azaria’nın bir avukattan aldığı tavsiye ile ifadesini değiştirdiği için verdiği ifadelerin arasında farkların olması, açıklamalarının birbiriyle örtüşmemesi ve olay yerinde toplanan deliller ile anlattıklarının uyuşmaması sebebiyle” reddedildiği ifade edildi.

Askeri mahkeme hakimleri, askerin Filistinli gencin üzerinde bir patlayıcı olabileceği sebebiyle ateş ettiğine dair itirazlarının temelsiz ve inandırıcı olmamasına dikkat çektiler ve Filistinli gencin üzerinde herhangi bir tehdit unsuru oluşturabilecek ve ona ateş edilmesini gerektirecek hiçbir şeyin olmadığını vurguladılar.

Abdullah eş-Şerif, Mart 2016’da el-Halil şehri yakınlarında bulunan işgal altındaki Filistin topraklarında İsrail askerleri tarafından üzerinde bıçak olduğu iddiasıyla öldürülen Filistinli bir genç. Ateş edilerek ağır yaralandıktan sonra kanlar içerinde yere yığıldı. İşgalci İsrail askeri Elor Azaria ve iki asker, yerde hareketsiz yatan ve hiçbir tehlike oluşturacak durumu bulunmayan Filistinli gence ateş ettiler. Elor Azaria’nın bu uluslararası hukuka ve insanlığa aykırı hareketi Filistinli bir fotoğrafçı bu olayı fotoğraflayarak belgeledi. Elor Azaria tutuklandı ve mahkemeye çıkarıldı. İsrail sağcıları ise Azaria’yı olayın yaşandığı günden bu yana savunuyor ve ordunun Filistinliler için ikiyüzlülük yaptığı suçlamalarında bulunuyorlar.

Bu yıl sonuçlanan Mahkeme Elor Azaria’yı suçlu buldu. Ancak Azaria mahkeme kararına karşı çıktı. Ardından Elor Azaria’ya ev hapsi cezası verildi. Azaria’nın ailesi ve sağcıların teşviki ile kararın temyizi ve Azaria’nın beraat edilmesi talep edildi. Buna paralel, çok sayıda bu talebin itiraz edilmesine karşı hakimleri ikna etmeye çalışan sağcı bakanlar, “Bizler tüm gücümüzle Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot’yu genel affa izin vermesi için çabalıyoruz” açıklamasında bulundular. Ancak hakimler bunu reddettiler ve kararı uygulamada ısrarcılar.