Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘İsrail askerleri Negev Hapishanesi’ndeki Filistinli tutsaklara işkence ediyor’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Negev Çöl Hapishanesi’nin 14. Bölümünde tutuklu bulunan Filistinli mahkumlara, İsrail Özel Kuvvetleri’nin koğuşlara düzenlediği baskın sırasında işkence yapıldığı belirtildi.

Cezaevi yönetimi söz konusu baskını ‘sıradan bir denetleme’ olarak değerlendirdi. Fakat mahkumlar, vahşi köpeklerin kullanıldığı bir baskın düzenlendiğini ifade etti. Bu sözde denetleme sırasında tutuklulara saldırılarak eşyaları talan edildi.

Filistin Esirler Cemiyeti’nden yapılan açıklamada, Negev Çöl Hapishanesi yönetiminnce tutukluların işkenceye maruz bırakıldığı ifade edildi.

Hamas Hareketi tutsaklarının çoğu bu hapishanede bulunmakta. Filistinliler saldırıyı Hamas-Fetih uzlaşısına ilk tepki olarak değerlendirdi.

Mahkumların ve savaş esirlerinin avukatı Kerim Acva, Askalan’da tutsak olan Musa Sufan’ın maruz kaldığı tıbbi suçu protesto ederek bugün açlık grevine başladığını ifade etti. Acva, nisan ayının ortalarında başladığı grevinin 18. gününde Sufan’ın sağ ciğerinin patladığını, göğsünde duyduğu ağrının yanısıra nefes darlığı çektiğini ve tüple nefes alabildiğini bildirdi.

Öte yandan Mahkumlar Komisyonu avukatı Hanen el-Hatib, üç mahkumun tutuklandığı ve İsrail sorgulama merkezlerine götürüldüğü sırada insanlık dışı şartlara maruz kaldıklarını belirtti.