Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail askerlerine karşı açılan 110 davadan sadece 4 tanesi yargıda | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail ordusu tarafından mahkemeye sunulan bir raporda geçen yedi yıl boyunca Filistinlilerin öldürülmesine zemin hazırlayan askerlere yönelik 110 soruşturmanın açıldı ancak şu ana kadar sadece dördünün yargılandığı belirtildi. Yargılanan dört kişinin dosyası ise kapatılmaya çalışılıyor.

İsrail savcıları, beş yıl önce 16 yaşındaki Filistinli bir çocuğu öldürmekle suçlanan iki eski askerin avukatları ile görüşüyor.

Kasten adam öldürme ile yapılan suçlama “ihmal” gerekçesiyle reddedildi. Kararın, 26 Mart’ta Ramla kentindeki bir mahkemede açıklanması bekleniyor.

Ramla’daki Sulh Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmada avukatlar İdan Bisah ve Şelomo Rukbi, iddianamenin iptal edilmesi gerektiğini ve Cumhuriyet Savcısı’nın yasayı uygularken “seçici” davrandığını iddia etti.

Avukatlar, iddialarını kanıtlamak için ordu tarafından verilen belgeyi sundu. Ardından son yedi yılda Filistinlilerin öldürülmesi nedeniyle askerlere karşı 110 soruşturma açıldığını ancak sadece dört tanesinin yargıda olduğunu itiraf ettiler.

Avukatlar ayrıca müvekkillerinden herhangi bir ücret talep etmediklerini çünkü Avad’a çiti geçmeye çalışırken ateş açtıklarını ve prosedürlere göre yaptıklarının yasal olduğunu iddia ettiler.

Olay, 2013’ün ocak ayında Filistin’in Budrus köyünde gerçekleşti. Avad’ın ailesine göre oğlu arkadaşlarıyla oraya bölgede popüler olan ‘cesaret oyunu’na katılmak üzere gelmişti. İddianameye göre Avad ilk çiti geçti ve daha sonra da yakalandı.

Asker ve polis havaya ateş ettikten sonra Avad çitlere tırmanmış ve Filistin bölgesine geri dönmüştü. Daha sonra asker ona iki kez, komutan ise üç kez ateş etmişti. Avad açılan ateş sonucunda öldü. Ancak hangi askerin onun ölümüne sebep olduğu bilinmiyor.

Savcı, askerleri cinayet yerine ciddi bir suç sayılmayan “dikkatsiz ve ihmal” gerekçeleriyle yargılamaya karar verdi. Azami üç yıl hapis cezasına çarptırdı.

Bölgede İsrail şiddeti sürüyor

Mart 2016’da, Batı Şeria’nın El Halil kentinde 21 yaşındaki Abdulfettah el Şerif adlı Filistinli gencin cinayetinde de aynı senaryo tekrarlandı.

Şerif, bir İsrail askerini bıçaklamaya çalışırken kendisine ateş açıldı. Onu öldürmek için üç mermi kullandığını belirten asker Elor Azaria, “Böyle insanlar yaşamayı hak etmiyor” dedi.
Elor Azaria iddianamenin hemen ardından yargılanmıştı. Mahkeme, af başvurusunu hayatında yeni bir sayfa açmak istediği yönünde değerlendirdi. Askeri Savcılık, cezasının üçte bir oranında azaltılmasına itiraz etmediğini açıkladı. Azaria’nın iki ay sonra serbest bırakılması bekleniyor.