Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu 1 Filistinli hayatını kaybetti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin Sağlık Bakanlığı, abluka altındaki Gazze Şeridi sınırında düzenlenen barışçıl “Büyük Dönüş Yürüyüşü” gösterilerinde dün İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu yaralanan 1 Filistinli gencin daha hayatını kaybettiğini açıkladı.

Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentinin doğu sınırında düzenlenen barışçıl gösterilerde İsrail askerlerinin kurşunuyla yaralanan 16 yaşındaki Filistinli Ahmed Misbah Ebu Tuyur’un dün sabah hayatını kaybettiğini açıkladı. Cuma günü yapılan gösterilerde meydana gelen saldırıda ise 17 yaşındaki Bilal Mustafa Hafaca da yaşamını yitirmişti.

Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasında, 30 Mart’tan bu yana devam eden “Büyük Dönüş Yürüyüşü”nde İsrail askerlerinin müdahalesi sonucu şu ana kadar 174 Filistinlinin hayatını kaybettiği, 18 binin üzerinde Filistinlinin de yaralandığı ifade edildi.

Öte yandan, işgal ordusu, Gazze-İsrail sınırında bulunan Kibbutz’a sızmaya çalıştığı ve üzerlerinde balta ve bıçak gibi delici aletlerin çıktığı iddia edilen 4 Filistinli gencin tutuklandığını duyurdu. İsrail ordusu aynı şekilde Batı Şeria’da da 3 Filistinliyi gözaltına aldığını açıkladı.

Söz konusu tutuklamalara ve göz altılara gerekçe olarak ise, Yahudilerin 9-10 Eylül tarihlerinde kutladıkları dini bayramları Roş Aşana gösterildi. İsrail, bayram kutlamalarından dolayı Salı gecesine kadar Batı Şeria ve Gazze Şeridini güvenlik kordonu altına aldığını ilan etti.