Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘İsrail bankaları yerleşim birimlerinden kazanç elde ediyor’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İnsan Hakları İzleme Örgütü, İsrail’deki büyük bankaları, Batı Şeria’daki inşaatları finanse ederek yaşa dışı yerleşim birimlerinin yayılmasını destekleyerek ihlallerin sürmesine yardımcı olacak hizmetler sunmakla suçladı.

‘İhlalleri Finanse Etme: Batı Şeria’daki yerleşim Birimlerinde İsrail Bankaları’ başlıklı raporda, yerleşim birimleriyle ilgili bankacılık faaliyetleri hakkındaki yeni araştırmaların detaylarına ve bu eylemlerin katkı sağladığı ihlallere yer verildi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nde İsrail ve Filistin Savunma Direktörü olarak görev yapan Sari Bashi açıklamasında şunları söyledi:

“İsrail bankaları, Filistin topraklarında sadece İsraillilere yönelik konutlar inşa etmek için gayrimenkul geliştiricileri ile birlikte çalışıyor. Bankalar tarafından sağlanan bu projeler, Filistinlilerin yasa dışı yollardan sürgün edilmesine katkıda bulunuyor.”

Örgüt’e göre söz konusu bankalar, inşaat projelerinin yanı sıra yerleşim yerleri için yerel ve bölgesel yetkililere kredi de sağlıyor. Ayrıca yerleşim birimlerinden ev almak isteyenlere emlak kredisi imkanı sunuyor. Filistinlilerin Batı Şeria’daki yerleşim merkezlerine girişinin askeri emirle yasaklanmış olduğuna işarette bulunan Örgüt, ancak özel izin verilen işçi olunması durumunda bu hizmetlerden yararlanılabildiğini aktardı.
Yerleşimler, insan hakları ihlallerine ciddi katkılarda bulunuyor. Ancak yerleşimlerde iş yapan şirketler, bu tür ihlallere katkıda bulunamaz ve kaçınmaları gerekir. Zira işgal edilen topraklar üzerinde faaliyet gösteriyorlar. İsrail ise işgalci bir güç olarak ciddi ihlaller gerçekleştirmeye devam ediyor.