Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail, Batı Şeria’da bin 122 konutluk yerleşim yeri kuruyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yahudi yerleşim birimi karşıtı ‘Barış Şimdi’ hareketinin Perşembe günü yaptığı açıklamaya göre, İsrail, işgal altındaki Batı Şeria’da bin 130 konutluk yeni bir yerleşim bölgesi kurulması kararına yeşil ışık yaktı.

Barış Şimdi hareketi Fransız Haber Ajansı’na (AFP) yaptığı açıklamada, bin 122 konutluk yerleşim biriminin yapılması için dün tamamlanan onay işleminin farklı aşamalarla gerçekleştirildiği belirtildi.

325 konut onaylandı

325 konutun onaylanmış olmasının, er ya da geç yerleşim bölgesinin inşa işlemlerinin başlayacağı anlamına geldiğine dikkati çeken kuruluş, diğer 770 adet konut için ön onay verildiğini de belirtti.

İsrail’in 2017’de, 2013’ten bu yana en yüksek sayı olan 6 bin 72 konut inşa etmeyi onayladığını belirten Barış Şimdi hareketi, 2016’da 2 bin 629 adet konutun onaylandığını söyledi.

İsrail yerleşim bölgelerini eleştiren Barack Obama yönetiminin ardından, Ocak 2017’de göreve başlayan Trump yönetimi, bu konuda sessiz kaldı.

Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası toplum, Doğu Kudüs dahil olmak üzere işgal altındaki Batı Şeria’da, İsrail’in yerleşim yerleri inşa etmesini yasadışı olarak görüyor.