Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail, Batı Şeria’da bir Filistinliyi öldürdü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail işgal güçleri, Batı Şeria’nın kuzeyindeki Cenin şehrinde 1 Filistinliyi öldürdü. Filistin Sağlık Bakanlığı, evi kuşatılan ve daha sonra yıkılan Ahmed Cerrar’ın İsrail ordusu tarafından açılan ateş sonucu şehit olduğunu söyledi. Cerrar’ın güvenlik güçleriyle çatışmaya girdiği belirtilirken İsrail özel birliklerinden de biri ağır iki kişinin yaralandığı duyuruldu.

İsrail güçleri dün sabahın erken saatlerinde Cenin’e yönelik saldırı düzenlerken şehri de geç saatlere kadar kuşatma altında aldı. Gece yarısı şehrin farklı yerlerinde patlak veren çalışmalar sabah saatlerine kadar devam etti. İsrail’in şehri askeri kampa dönüştürmesi ile çatışmalar şiddetlendi.

Kızılay Direktörü Mahmud el-Sadi yaptığı açıklamada çatışmalar sırasında 3 Filistinlinin yaralandığını, omurgasından yaralanan bir kişinin durumunun ciddi olduğunu belirtti.

İsrail, 2002 yılındaki İntifada sırasında Cenin Mülteci Kampı’nda yaşanan çatışmada ölen Hamas komutanı Naser Cerrar’ın oğlu 22 yaşındaki Ahmed Cerrar’ı geçen hafta Nablus’ta bir İsrailliye yönelik eylem gerçekleştiren hücrenin başı olmakla suçluyor.

Bölgedeki kaynaklar, İsrail’e ait özel birimin bir eve baskın yaptığını, silahlı birinin kendilerine ateş açtığını ve 2 İsraillinin yaralandığını belirtti. İsrail ordusu, 9 Ocak’ta Nablus’ta İsrailli bir yerleşimcinin öldürülmesinden sorumlu olarak iki Filistinlinin de tutuklandığını açıkladı.

Bir İsrail askeri sözcüsü, operasyonun ordu, sınır muhafızları ve İsrail istihbaratı Şin Bet’ten ortak güçlerin katılıyla düzenlendiğini açıkladı. Sözcü, “Bölgede üzerlerine ateş açıldı, patlayıcı maddeler ve taşlar fırlatıldı. Hücrenin bir üyesini tasfiye ettiler. Yıkılan evin altında bir teröristin daha olduğuna inanılıyor. Ayrıca 3 terörist de tutuklandı” diye konuştu.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ise orduya övgüde bulundu. Operasyonu kutlayan Netanyahu, “İsrail devletinin vatandaşlarına zarar vermeye çalışan herkesi yakaladık. İsrail onları adalete teslim edecek” açıklamasında bulundu.

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman da Haham Raziel Shevach’ı öldürenlere ulaşmayı başardıklarını söylerken “İsrail özel birimlerini cesaretlerinden ötürü kutluyor, yaralılara da şifa diliyorum” dedi. Liberman ayrıca İsrail’in tüm teröristleri yakalayacağını kaydetti.

35 yaşındaki Haham Shevach, 9 Ocak’ta Batı Şeria’daki Nablus’ta yanından geçen bir araçtan açılan ateş sonucu ölürken eylemciler olay yerinden kaçmayı başarmıştı.

Hahamın eşi olayın ardından bölgedeki yerleşim yerlerinin meşrulaştırılması çağrısında bulunmuştu. Yaptığı açıklamada “Eylemcilerin öldürülmesi bana bir şey ifade etmiyor. İntikam aramıyorum. Çatışma ulusaldır, kişisel değil. Bu nedenle hükümeti Havat Gilad Yahudi yerleşim birimini meşrulaştırmaya çağırıyorum” ifadelerini kullanmıştı. İsrail güvenlik kaynaklarından yapılan açıklamada da Nablus eylemine tepki olarak Gilad Yahudi yerleşim biriminin yasal olarak meşrulaştırılacağı duyurulmuştu.

Hamas ise direnişi sürdüreceklerini belirtirken Hareket’in sözcülerinden Sami Ebu Zuhri de Cenin hücresinin ilk olmadığını, son da olmayacağını duyurdu. Zuhri, Cerrar’ın şehit düşmesinin hareketi kararlılığından ve direnişinden vazgeçirmeyeceğini kaydetti.

Hamas’ın bir diğer sözcüsü Fevzi Berhum da işgalci İsrail’in geçen yıllar içinde Batı Şeria’ya dayatmaya çalıştığı tüm uygulamaların Cenin mücadelesinin kahramanlarının iradesi ve kararlılığı karşısında başarısız olduğunu vurguladı. Berhum ayrıca “Tüm irade ve kararlılığıyla yoluna devam eden direnişe selam olsun” ifadelerini kullandı.