Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail, Batı Şeria’da ‘bireysel intifada’ların artmasından korkuyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ramallah: Kifah Zebun/Şarku’l Avsat

İsrail, Batı Şeria’da Pazar günü, Burkan sanayi bölgesinde iki kişiyi öldüren 23 yaşındaki Eşref Nualu’yu yakalamak için başlattığı geniş çaplı operasyonlarını sürdürüyor.

İsrail ordusu ve istihbaratı Şin-Bet, Nualu’nun evine baskın düzenlerken kardeşleri ve arkadaşlarına da ulaştı. Eylemde Nualu’ya yardım edilip edilmediğin öğrenmek için onlardan bazılarını sorguladı, bazılarını ise tutukladı.

Bir askeri sözcü şunları söyledi: “Ordu güçleri Şevika köyüne gitti ve teröristin evini yıkmak için ölçümlerini aldı. Ayrıca ona yardım ettiği şüphelenilen kişileri soruşturmak için tutukladı.”

Eşref, Pazar günü Burkan sanayi sitesinde bulunan “Alon Grup”un yerine girmiş burada iki kişiyi öldürüp bir kişiyi yaraladıktan sonra kaçmıştı.

İsrail soruşturmasında saldırganın, 29 yaşındaki Kim Levingrond’u öldürmeden önce bağladığı ardından 35 yaşındaki Zev Hacibi’yi öldürdüğü ortaya çıktı. Kaçmadan önce orada bulunan 54 yaşındaki üçüncü kişiyi de yaraladı.

İsrail güçleri, saldırganın güvenliğin olduğu sanayi sitesine silahla nasıl girebildiği ve genç kızı öldürmeden önce başka işçilerden plastik kablo isteyerek niçin bağladığını öğrenmek için soruşturmalarını sürdürüyor.

Ordu, aynı zamanda devlet tarafından kendisine iş verilen güvenlik şirketinin, ordunun belirlediği güvenlik kurallarına uyup uymadığını da araştırıyor.

Bir güvenlik yetkilisi, çok sayıda Filistinlinin bu bölgeye girmesi nedeniyle tam olarak güvenlik denetiminin sağlanamadığını söyledi.

Pazar günü güvenlik görevlisi olan kişi sabah işe girmeden önce bir saat içinde binlerce insanı denetimden geçirmek zorunda olduğunu belirtti.

Bekçi şunları söyledi: “Metal dedektörü sürekli çalıyor. Çalışma izinlerinin sahte olmadığını doğrulamakta zorlanıyoruz. İşçiler üzerinde temel güvenlik kontrolü yapmanın hiçbir yolu yok.”

Saldırıyı düzenleyen Eşref, olaydan bir gün önce buraya geçerli bir çalışma izni ve silahla girmişti. Fakat kimsenin dikkatini çekmedi.

İsrail, Eşref’i ele geçirmek için ek piyade birliklerini de devreye soktu.

İsrail güçleri saldırganı yakalamak için Batı Şeria’nın kuzeyindeki yolları kapattı. Sabit ve mobil kontrol noktaları kurdu.

Ordu özel birimleri Eşref’in evine baskın düzenleyip kardeşini tutuklarken başka bir yerde yaşayan kız kardeşinin evine de baskın düzenleyip onu sorguya çektiler.

Bu çerçevede 12 kişi tutuklandı. Tutuklamalardan bir gün sonra saldırganın arkadaşında vasiyeti ortaya çıktı.

Saldırganın sabıka kaydına rastlanmaması ve hiçbir Filistinli gruba üye olmaması ayrıca binlerce Yahudiyle yan yana olmaya imkan tanıyan çalışma izninin olması İsrail güvenliğini şaşırttı.

İsrail’in “bireylerin intifadası” diye adlandırdığı sürecin yeniden canlanması korkusuyla güvenlik tedbirleri aşamalı olarak arttırılıyor.

Haaretz gazetesine göre saldırı, İsrail emniyetine meydan okuma niteliğindeydi. Gazete, Batı Şeria halkının, hükümetin emriyle toplu şekilde cezalandırılmasıyla, güvenlik sorunlarının patlak vermesinden endişe duyulduğunu yazdı.

Haaretz, başta Şin-Bet olmak üzere İsrail güvenlik güçlerinin, Batı Şeria halkına aşırı güç kullanılmasının, Hamas için verimli bir zemin oluşturmasından endişe ettiğini vurguladı.

Yediot Ahronot Gazetesi de aynı görüşü paylaşarak Burkan olayının Batı Şeria’da yaşayan gençlere ilham vermesinden korkuyor. Gazete saldırıyı gerçekleştiren kişinin daha önce hiçbir olaya karışmamış olmasına dikkat çekerek olayı “bireysel saldırı” olarak nitelendirdi. Öte yandan İsrail askeri, siyasetçilerin Batı Şeria’nın toplu olarak cezalandırması karşısında uyarıda bulundu.