Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail, Batı Şeria’nın güneyindeki yerleşimci evlerini tahliye etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail polisi, Batı Şeria’nın güneyindeki yerleşimci evlerinin, İsrail Yüksek Mahkemesi’nin, evlerin Filistin topraklarına yasadışı şekilde inşa edildiği yönünde karar vermesinin ardından tahliye edildiğini açıkladı.

Netiv Ha’avot mahallesinde yer alan 15 evin tahliye ve yıkımı, 7 Filistinlinin yerleşim karşıtı ‘Şimdi Barış’ örgütünün yardımıyla on yıldan uzun süren yasal savaşından sonra gerçekleşti.

İsrail Yüksek Mahkemesi, Eylül 2016’da Filistinlilerin talebini onaylayarak, 17 binanın tahliye edilmesine karar vermiş fakat bunlardan sadece 2’si tahliye edilmişti.

İşgal altındaki Batı Şeria’da Gush Etzion Yahudi yerleşim biriminin bir parçası sayılan Netiv Ha’avot mahallesi hükümet onayı olmadan oluşturulan bir yerleşim birimi olarak görülse de, yerleşim destekçileri, bölgede 350 yeni konut daha inşa edilmesi çağrısında bulunuyor.

Filistinli toprak sahipleriyle birlikte İsrail Yüksek Mahkemesi’ne dilekçe veren ‘Şimdi Barış’ örgütü, “Bu tahliyelerin, suçun hiçbir faydası olmayacağına dair net bir mesaj göndereceğini umuyoruz. Bir arazi üzerinde izin almadan ev inşa eden herkesin sonunda gitmesi gerekecek. Güvenlik güçlerinin, tahliyelerden sonra buraları 17 yıldır bekleyen Filistinli toprak sahiplerine geri vermesini bekliyoruz” açıklamasında bulundu.