Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail, binlerce öğrencinin Gazze Şeridi’nden ayrılmasına izin vermiyor! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin Yönetimi kaynakları, İsrail ordusuna bağlı şehir idaresinin, Filistinlilerin uzlaşma çabalarının başlamasından bu yana Gazze Şeridi’ndeki 16.000’den fazla vatandaşa izin verme prosedürlerini sıkılaştırdığını ve daha sert önlemler almaya başladığını bildirdi. Söz konusu uygulamaların, tedavi ve iş imkânı sağlamak için bölgeden çıkmayı talep eden ya da yurt dışında eğitim görüp, okullarına devam etme haklarını kaybetmekle karşı karşıya kalan yüzlerce üniversite öğrencisini de kapsadığı ifade edildi.

Söz konusu bilgi, İsrailli insan hakları kuruluşu Gisha tarafından da onaylandı. Kuruluş, son zamanlarda İsrail makamları tarafından yasal veya mantıklı gerekçeler sunulmaksızın birçok bürokratik engelin ortaya koyulduğunu kaydetti. Bu bağlamda, yurt dışındaki eğitim haklarını sağlamak için Filistinli 30 üniversite öğrencisi adına Yüksek Adalet Mahkemesine başvurduklarını ve Sivil İdaresi tarafından iki hafta içerisinde hızlı bir cevap geldiğini kaydetti. Ortada eğitim hakkını kaybetme riskiyle karşı kaşıya kalan öğrencilerin olduğunu belirten kuruluş, üniversitelerin geçtiğimiz ay eğitime başladığını, bu nedenle mahkemeye yeni başvurularda bulunduklarını ve öğrencilerin sorunlarının hızlı bir şekilde çözülmesini talep ettiklerini kaydetti.

Eğitimden mahrum bırakılan öğrencilerden biri olan 35 yaşındaki İman Suveyti, yel değirmenlerinin enerji üretimi konusunda geliştirilmesi üzerine doktora yapıyor. Kendisi, İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’ne kabul edildi. Üniversitenin eğitimi geçtiğimiz ay başlamış olsa da, İsrail Yönetimi Suveyti’ye ülkeden çıkış izni vermemeye devam ediyor.

Kuşatmaya Karşı Halk Komitesi Başkanı milletvekili Cemal el-Hudari yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi’ndeki insani durumun kötüleştiğini ve İsrail ablukasının arttığını kaydetti. El-Hudari, 2014 Gazze savaşında yıkılan yerlerin imarının, mali yükümlülüklerin yerine getirilmemesi ve yapı malzemelerinin bölgeye girişinin engellenmesinden dolayı çok yavaş ilerlediğini belirtti. Bölgenin ciddi kısıtlamalara maruz kaldığını söyleyen el-Hudari dün yaptığı bir basın açıklamasında, “İşgalciler, Filistinlilerin günlük yaşamlarının ekonomik, sağlık ve eğitim gibi bütün ayrıntılarını hedef alarak, sistematik bir abluka uyguluyor.” dedi. Ayrıca, Gazze halkının çok zor koşullar altında yaşadığını, işsizlik oranının yüzde 50’ye yaklaştığını belirtirken, gençlerin yüzde 60’ının işsiz olduğunu kaydetti. Ablukanın, bu tehlikeli ve korkutucu oranları azaltacak herhangi bir ekonomik büyümeyi engellediğini belirten el-Hudari, Gazze’ye malzeme girişine yönelik engellerin yanı sıra, halkın da ciddi kısıtlamalara maruz kaldığına dikkat çekti.

500 ürünün Gazze’ye girişi engellendi

El-Hudari, işgalcilerin yaklaşık 500 ürünün Gazze’ye girişini engellediği ve listeye yeni maddeler eklemeye devam ettiğini vurguladı. İşgalcilerin, Gazze’nin doğu kesiminde bulunan Mintar – Karni Sınır Kapısını hala geçişlere kapalı tuttuğunu söyleyen el-Hudari, el-Şucaiyye, Sofa ve Kerm Ebu Salim Sınır Kapılarında da aynı durumun söz konusu olduğunu belirtti.

El-Hudari ayrıca, “Ablukanın kaldırılmaması ve Gazze’ye yönelik uygulamaların devam etmesi halinde insani durum daha da bozulmaya ve kötüleşmeye devam edecek.” ifadelerin kullandı.