Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail Büyükelçiliği koruması 2 Ürdünlü’yü öldürdü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ürdün’deki İsrail büyükelçilik binasında görev yapan güvenlik koruması, 2 Ürdünlü’yü öldürmesinin ardından, Ürdün emniyet güçlerince hakkında soruşturma yapılmadığı sürece çıkışına izin verilmeyeceği belirtildi. İsrail, katilin yargılanmasını istemiyor.

İsrail’den yapılan açıklamada, Viyana Anlaşması’nda Büyükelçilik çalışanlarının dokunulmazlıkları bulunduğunu, bundan dolayı da sorgulanmaya tabi tutulamayacaklarını belirtildi. İsrail güvenlik görevlisinin yargılamasına müsaade etmeyecekleri ifade edildi.

Henüz Ürdün’ü terk etmeyen güvenlik görevlisi hakkında konuşan üst düzey bir Ürdün yetkilisi, Ürdün olarak İsrail’den bu şahsın hukuk kuralları doğrultusunda yargılanması için teslim etmelerini istedik dedi.

Hükümet kaynakları, zanlının teslim edilmediği sürece bütün diplomatik yollara başvurulacağını belirtiyor.

Elçilik binasında, Muhammed Zekeriya Cavid isimli vatandaşın güvenlik görevlisine arkadan tornavidayla saldırdığı iddiasıyla, görevlinin ateş açması sonucu 17 yaşındaki gencin ve oradan geçen bir doktorun hayatını kaybettiği belirtiliyor.

İsrail hükümetinden yapılan yazılı açıklamada, “Viyana Sözleşmesi’ne göre güvenlik görevlilerinin yargılama ve mahkumiyetten muaf oldukları” hatırlatıldı. Görevlinin Ürdünlü emniyet güçlerine teslim edilmeyeceği ifadeleri yer aldı. Olayın başından beri güvenlik görevlisinin Büyükelçilik’ten çıkmadığı gelen bilgiler arasında yer alıyor.

İsrail menşeli bir gazetenin haberinde, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Büyükelçi Aynat Şalon’la iletişime geçtiği ve güvenlik görevlisiyle yaptığı konuşmada gerginliğin nasıl azaltılacağı konusunda konuştuğu bildirildi.

İsrail gazetesinin verdiği bilgilere göre, üst düzey İsrailli bir yetkili sorunun çözümü için Ürdün’ü ziyaret edeceği belirtiliyor. Bu ziyaretin amacı ise diplomatik krizin en yakın zamanda çözülmesi olarak görülüyor.

İsrail Bakanlığından yapılan açıklamada, Ürdünlü bir işçinin elinde tornavidayla elçilikte görev yapan güvenlik görevlisine arkadan yaklaşarak saldırma girişiminde bulunduğu, olayı fark eden görevlinin ise açtığı ateş sonucu, işçiyi ve oradan geçen doktoru öldürdüğü bilgisi yer alıyor.

Açıklamada güvenlik görevlisinin de hafif yaralandığı belirtildi.