Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘İsrail cezaevlerinde 6 bin 500 Filistinli tutuluyor’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistinli Mahkumlar Kulübü, İsrail’in 350’si çocuk olmak üzere cezaevlerinde 6 bin 500 Filistinliyi tuttuğunu açıkladı.

Kulüp, Filistinli Mahkumlar Günü vesilesiyle yaptığı açıklamada, tutuklular arasında Filistin Yasama Konseyi’nden 6 milletvekilinin yanı sıra 21 anne, 8’i küçük kız olmak üzere 62 kadının bulunduğu bilgisini verdi.

Açıklamada, “İsrailli yetkililer 2018’in başından Mart 2018’in sonunda 369’si çocuk, 36’sı kadın olmak üzere bin 928 Filistinliyi gözaltına aldı. 37 tutuklu 25 yıldan fazla süredir cezaevinde tutuluyor” ifadeleri kullanıldı.

İsrail hapishanelerinde yaklaşık 500 idari tutuklu olduğu bilgisinin verildiği açıklamada, 26’sı kanserli olmak üzere, kronik hastalıklardan muzdarip ve acil tedaviye ihtiyaç duyan yaklaşık 700 mahkum olduğu da belirtildi.

Açıklamada, “İsrail işgalinin başlangıcından bu yana yaklaşık 1 milyon tutuklama vakası belgelenmiştir” ifadesi de yer aldı.

Filistinli Mahkumlar Kulübü, Filistin devrimi tarihindeki ilk Filistinli mahkumun 1965 yılında tutuklanan Mahmud Bekir Hicazi olduğunu, ilk kadın tutuklunun da 1967’de tutuklanan Fatıma Barnavi olduğunu belirtti.

Filistin’de özgürlüğüne kavuşan ilk mahkum olarak bilinen Mahmud Bekir Hicazi’nin İsrail tarafından serbest bırakıldığı gün olan 17 Nisan, 1974’ten bu yana her yıl ‘Filistinli Mahkumlar Günü’ olarak kabul ediliyor.