Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail, Davut Sapanı’nın başarısız olduğunu itiraf etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Güvenlik Hizmetleri, orta menzilli füze savunma sistemi olan Davud Sapanı’nı geçtiğimiz hafta Golan Tepelerindeki İsrail mevzilerine atılan 2 Suriye füzesinin düşürülmesinde başarısız olduğunu açıkladı. İsrail, bu başarısızlığın teknik bir kusurdan ya da sistemin yanlış çalışmasından kaynaklandığını belirtti.

İsrail Güvenlik Hizmetleri tarafından yayınlanan raporda, kısa menzilli SS-21 balistik füzelerin Suriye’den bu ayın 23’ünde ateşlendiği işaret edildi. O gün, İsrail’deki Safed şehrinde Suriye topraklarından gönderilen 2 rokete karşı savunma sistemi Davut Sapanı kullanıldı. Fakat bir tanesi havada patladı diğer savunma füzesi ise hedefe ulaşamayarak Suriye topraklarına düştü. Bu rapor İsrail Hava Kuvvetleri’nde yapılan bir iç soruşturma sonrasında hazırlanırken, hava savunma sisteminin açık bir başarısızlığı olduğu belirtildi.

İsrail ordusu, topraklarına ve kalabalık bir bölgeye düşme korkusuyla füzelere karşı koyarken, hedefi bulamayan Suriye füzeleri ise Golan sınırındaki Suriye tarafına düştü.

İsrail ordusu gelişmeler üzerine olayla ilgili soruşturma başlatırken, incelemeye mühendisler ve uzmanlar katıldı. Soruşturmanın ilk sonuçlarına göre teknik sorunlara ek olarak savunma sisteminin yanlış işleyişi hedefe ulaşmadaki başarısızlığa yol açtığı belirtildi.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre İsrailli bir askeri yetkili yaptığı açıklamada, “Hava savunma sistemi Davud Sapan’ı yeni bir sistemdir. Dünyada bir ilk olan bu sistem biraz karmaşıktır. Bu sistem ciddi ve sınırlandırılmış tehditleri hedef alıyor” ifadelerini kullandı.