Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail’den Doğu Kudüs’te yapılacak 176 yerleşim birimine onay | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kudüs Belediyesi Başkan Yardımcısı AFP’ye verdiği demeçte, belediyenin, işgal altındaki Doğu Kudüs’teki bir Filistinlilerin yaşadığı Nof Zion mahallesinde 176 yerleşim biriminin inşasını onayladığını açıkladı.

Bölgede şu anda 91 yerleşim birimi bulunuyor.

Nof Zion mahallesi, Filistinlilerin yaşadığı Cebel el- Mukebber’de yer almakta. Sivil toplum örgütlerine göre, söz konusu proje ile Filistin mahallesinde inşa edilecek en büyük İsrail yerleşim alanı kurulacak.

İsrail’in yerleşim alanlarına karşı olan ‘Şimdi Barış’ hareketinin belirttiğine göre, İsrail, geçtiğimiz hafta işgal altındaki Batı Şeria’da 2 bin 600’den fazla yerleşim birimi inşa etmeyi kabul etmişti.

Uluslararası toplum, İsrail hükümetinin rızası olsun ya da olmasın, yerleşim birimlerini yaşadışı olarak değerlendiriyor. Ayrıca yerleşim birimleri barış sürecinin ilk engeli olarak görülüyor. İsrail tarafından yapılan yerleşim alanları Filistin’e ait olan toprakları kısıtlayarak devlet kurulmasına engel oluyor.

İsrailli bir yetkili, ekim ayı başında 2017 yılında planlama ve bina olarak farklı aşamalarda 12 bin konut inşasının onaylanacağını açıklamıştı. Söz konusu rakam 2016 yılına göre 4 kat arttı.