Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail, el-Halil ve Kudüs arasındaki geniş yerleşim bloklarını genişletecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrailli bakanlar gelecek hafta Batı Şeria’daki yasa dışı yerleşim bölgelerinin işgal altındaki Kudüs’e bağlanmasını oylayacak.

İsrail hükümet sekreteri dün, Yasama İşleri Bakanlar Komitesi üyelerine, ‘Büyük Kudüs’isimli yeni yasa tasarısına ‘Yeşil Hat’ dışındaki yerleşim yerlerinin ve Kudüs’e bitişiğindeki bölgelerin de dahil edilmesi teklifini önümüzdeki pazar günü Mevzuat Bakanlar Kurulu’na sunacağını açıkladı.

Proje kapsamında, Binyamin Netanyahu hükümeti, Kudüs’ün güneyinden Gush Etzion’a kadar olan bölgeleri ve el-Halil ve Beytüllahim arasında yer alan Filistin topraklarını İsrail’e katarak, yasadışı Yahudi yerleşim birimi olan Ma’ale Adumim’a yerleşim bloklarını genişletmeyi planlıyor. Bu sayede İsrail, Kudüs sınırlarında yeni değişimleri ve yerleşim yerlerinde Yahudilerin sayısını mümkün olan en yüksek seviyeye çıkarıp bölgedeki Filistin nüfusunu da en alt seviyeye çekerek demografik değişimler yapmayı planlıyor.

Tasarının onaylanması bekleniyor

Netenyahu, geçtiğimiz temmuz ayında, Tapınak Tepesi’nde düzenlenen operasyondan ve Mescid-i Haram girişlerine elektronik metal arama dedektörleri yerleştirildikten sonra bu tasarının başlatılmasını onaylamıştı. Tasarının Mevzuat Bakanlar Kurulu’nun desteğini kazanması ve onay için Knesset’e gönderilmesi bekleniyor.

Tasarı ile“Binlerce İsrail sakinini Kudüs’e katarak şehirdeki Arap hakimiyetini azaltacağını” söyleyen Meclis Başkanı Yoav Kish ve Ulaştırma Bakanı Yisrael Katz tarafından hazırlandı. Bu tasarı ile Netenyahu, Ma’ale Adumim, Beitar Illit, Giv’at Ze’ev, Efrat ve Gush Etzion’u Kudüs Belediyesine katacak. Bu proje kapsamında 150 bin Yahudi bu bölgelere yerleştirilecek. Yaklaşık 100 bin civarında Arap ise bölgeden çıkartılacak.

Analistler, Netanyahu’nun bu ilhakı onaylamaya iten şeyin 2018’de yapılacak seçimlerde sağ partinin oylarını kazanmak için böyle bir hamle yaptığını ifade ediyorlar.

Tasarı önerisinin öncüsü Kish, önerinin İsrail’in yerleşim birimleri üzerinde egemenliğini dayatmayacağını fakat askeri yönetim altında kalacağını iddia etmişti.

176 yeni konutun inşa edilmesi onaylandı

Kudüs’teki işgal belediyesi çarşamba günü Kudüs’ün güneydoğusunda bulunan Filistinlilerin bulunduğu Cebel el-Mukaber mahallesinde, Yahudi yerleşim biriminde 176 yeni konutun inşa edilmesini onayladı. Böylece bölge Filistin mahallelerindeki en büyük yerleşim birimi haline gelecek.

Bugün 91 konutun bulunduğu mahalle 6 yıl önce özel bir şirket tarafından inşa edilmişti. İsrail’deki ‘Şimdi Barış Hareketi’nin yayınladığı rapora göre İsrailli iş adamı Rami Levy bu bölgenin yüzde 15’ine sahip.