Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail eski Savunma Bakanı’ndan Netenhahu’ya Erdoğan benzetmesi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Türkiye’yi yönetme şekline atıfta bulunan İsrail eski Savunma Bakanı Moşe Ya’alon, Erdoğan’ın izinden giderek İsrail demokrasisini baltalamak amacını güden rahatsız edici adımlar atmakla itham ettiği Netanyahu’ya yönelik bir saldırı başlattı.

Başbakan Netanyahu’nun Cuma günü 4 saat süren ifade verme işleminin ardından açıklamalarda bulunan Netanyahu’nun sözcüsü, başbakanın, soruşturmaların düşeceğinden emin olduğunu belirtti.

Cuma günü gerçekleştirilen soruşturma, İsrail Başbakanı’nın yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle hakkında başlatılan 11’inci soruşturma. Söz konusu soruşturma, İsrail Başbakanı’nın muhaliflerini politik olarak devre dışı bırakmaya yönelik girişimlerin ortasında geldi.

İsrailli kaynaklar, savcılığın, Netanyahu’ya karşı en az iki soruşturma yürütmek için yeterli delile sahip olduğunu kaydetti.

Öte yandan Maariv gazetesi, İsrail İç Güvenlik Bakanı Gilad Erdan’ın bir hafta önce İsrail Menkul Kıymetler Kurumu’na (ISA) Bizeq-Wala dosyası ile ilgili olarak beyanda bulunduğunu bildirdi.

Gazete, Gilad Erdan’ın 2015 yılında İletişim Bakanı olarak görev yaptığı döneme ilişkin ifade verdiğine değindi.

Söz konusu dönem, Netanyahu’nun ilgili bakanlığı üstlendiği, Gilad’ın İsrail içindeki telemetri piyasasında rekabete izin veren bir yasayı aktif hale getirme girişimini kaldırdığı ve Bezek şirketinin bu durumdan olumsuz yönde etkilendiği dönem olarak biliniyor.

Eski Savunma Bakanı Moşe Ya’alon, Erdoğan benzetmesi ile Netanyahu’ya hücum ederek, onu, Erdoğanlaşma süreci içerisinde İsrail demokrasisini baltalamaya yönelik rahatsız edici adımlar atmakla suçladı.

Ya’alon, Cuma akşamı Kanal 2 televizyonuna verdiği bir röportajda, Netanyahu’nun Erdoğanlaşma yolunda demokrasiyi kendi çıkarları için ehlileştirdiğini söyledi. Bunun son yıllarda Netanyahu’nun ülkedeki politikasından açıkça anlaşıldığına işaret etti.

Ayrıca Netanyahu’nun eşi Sara’yı, ciddi güvenlik sorunları ve askeri atamalarla ilgili kararlar da dahil olmak üzere birçok karara müdahale etmekle suçladı.

Ya’alon Netanyahu’nun şu ana kadar medyayı, Yüksek Mahkemeyi ve güvenlik güçlerini kontrol edemediğine dikkat çekerek, Erdoğan’ın Türkiye’de yaptığı gibi bu kurumları kendi sorumluluğu altına alma girişimlerinin olduğunu da sözlerine ekledi.

Netanyahu tarafından İsrail’de olup bitenleri “büyük bir iç tehlike” olarak değerlendiren Ya’alon, Netanyahu’nun demokrasiyi zayıflatmaya çalıştığını ve kamu yararı yerine kişisel çıkarları doğrultusunda hareket ettiğine atıfta bulunarak, gerekli olan idari ve teknik kabiliyetlerine göre değil, ona olan bağlılıklarına göre kişileri belirli pozisyonlara tayin ettiğini söyledi.

Netanyahu’nun liderliğini yaptığı Likud Partisi, Ya’alon’un söz konusu açıklamalarının, gelecekteki herhangi bir seçimde oy almak için “çaresiz bir girişim” olduğunu söyleyerek yanıt verdi.