Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

“İsrail, Filistinlilerin Arap kimliğini yok etmek istiyor” | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Arap Birliği, İsrail’in Kudüs’teki eğitim müfredatında Yahudileştirme planları yaptığını belirterek, bu konuda yetkililere uyarıda bulundu. Arap kimliğini yok etmeyi amaçlayan İsrail programlarının olduğunu belirten Arap Birliği, İsrail’in Filistin okullarının inşa ve restore edilmesine engel olduğunu ifade etti.

Arap Birliği Filistin İşlerinden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Said Ebu Ali dün, Filistin Devleti Eğitim Konseyinin 78. oturumunun açılışında yaptığı konuşmada İsrail’in öğretmen, öğrenci ve müfredat olmak üzere Filistin’deki eğitim sürecini hedef aldığını söyledi. Ebu Ali, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki okulların yeniden imar edilmesini engellediğini ve Batı Şeria’daki öğrencilerin eğitim hakkına da engel olduğunu ifade etti.

“ABD, Filistinlileri zor durumda bırakıyor”

Ebu Ali, “Topraklarına bağlı Filistin halkı, Filistin devleti ve kurum binalarındaki eğitim rolünün farkında. Bu, Filistin halkının işgal ihlalleri önündeki direnişinin temel etkeni. ABD Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınması, ABD’nin Birleşmiş Milletler Yakındoğu Filistin Mültecilerine Yardım Ajansı’na (UNRWA) katkılarını azaltılması ve Filistin halkına uluslararası koruma sağlama konusundaki yasa tasarısını Güvenlik Konseyi’nde veto etmesi gibi eylemler, Filistinlilerin benzeri görülmemiş zorluklarla karşı karşıya bırakıyor” dedi.

İsrail yönetiminin Yahudileştirme ve Yahudi yerleşimleri yoluyla Filistin halkının haklarına yönelik ihlallerini artırdığını işaret eden Ebu Ali, işgal güçlerinin kontrolü altında olan kutsal yerleri hedef alan tırmanışlarla bölge halkının özgürlüklerine engel olduğunu vurguladı.

Filistinliler için önemli çağrı

Kudüs’teki Han El-Ahmar Bedevi köyünün ve Kudüs yakınlarındaki Bedevi topluluklarının karşı karşıya kaldığı sorunlara dikkat çeken Ebu Ali, bölgede istikrarın yanı sıra Filistinlilerin haklarına ışık tutan kararlı bir uluslararası duruş sergilenmesi için çağrıda bulundu.

Bu uygulamaların başarıya ulaşmakta ısrarcı olan Filistin halkını caydıramayacağını vurgulayan Ebu Ali, bölgedeki eğitim alanında öncü bir deneyime sahip olduklarını belirtti. Ali, eğitim kariyerini sürdürmek isteyen Filistin halkına selamlarını ileterek, toplantının Filistin halkının sadakatini desteklemek için önemli olduğunu vurguladı.

Milli Eğitim Bakanlığı Kültürel İlişkiler ve Göçmenler Genel Müdürü ve Mısır Heyeti Başkanı Hannan Hasan Miftah, Mısır’ın Filistinli öğrencilerin eğitimine ve Filistin davasına destek verdiğini vurgulayarak, eğitim programları doğrudan hedef alınan Filistinlilere daha çok destek verilmesi için çağrıda bulundu.