Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail, Fransa üzerinden Lübnan’ı tehdit etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tel Aviv/Şarku’l Avsat

İsrail hükümeti, Fransız temsilci aracılığıyla Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn’a bir uyarı mesaj göndererek ‘Hizbullah’a ait olan silah fabrikaları’ konusunda Beyrut’u sert müdahalelerde bulunmakla tehdit etti.

Tel Aviv’deki üst düzey kaynaklar, İsrail’in Fransa’dan Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ve Başbakan Saad Hariri’ye söz konusu silah fabrikaları hakkında bir uyarı mesajı iletmesini talep ettiğini bildirdi. Kaynaklar, mesajın İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Eitan Ben-David tarafından gönderildiğine dikkat çekerek, İsrail’in yaptığı uyarıda ‘açık ve kararlı olduğunu ifade etti. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un temsilcisi geçtiğimiz Pazartesi günü İsrail’e bir ziyarette bulunarak İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile bir araya gelmişti.

Başbakanlık ofisinde Fransız temsilci ile görüşen Ben-David, Lübnan liderlerine devletin bu fabrikaları kapatması gerektiğini bildirmesini talep etti. İsrail’in bu konuya bir son vermek için bir zaman sınırı olduğunu belirterek Tel Aviv’in bu dosyanın diplomatik yollarla çözülmesi için beklediğinin altını çizdi.