Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail, Gazze Şeridi’nde Hamas’a ait bölgeleri bombaladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Gazze Şeridi’ndeki Filistin Sağlık Bakanlığı, 45 yaşındaki Mervan Kadih’in geçen cuma günü Gazze’nin güneyindeki Han Yunus şehrinin sınırında başlayan ve Büyük Dönüş Yürüyüşü kapsamında ‘Lastik Cuması’ adı verilen protestolar sırasında aldığı yara nedeniyle dün sabah öldüğünü duyurdu.

30 Mart’tan bu yana Gazze Şeridi’nin doğu sınırındaki Büyük Dönüş Yürüyüşü çadırlarını hedef almaya devam eden İsrail askerlerinin kurşunları ile ölenlerin sayısı 32’ye, yaralananların sayısı ise 2 bin 850’ye yükseldi.

İsrail dün Gazze Şeridi’nin iç kısımlarında Hamas’a ait alanları bombalayarak ‘oyunun kurallarını değiştirmeye çalıştığı’ yeni bir yönteme başvurmaya başladı. İsrail, geçtiğimiz 30 Mart’ta olayların başlaması ile bu yöntemi kullanmaya başlayarak yalnızca sınırları bombalamakla kalmayıp Gazze’nin derinliklerine de uzanmaya başladı. İsrail uçakları pazartesi sabahı Gazze’nin kuzeyinde Hamas hareketinin askeri kanadı Kassam Tugayları’nın bulunduğu Beyt Lahya ve Cebeliye’ye 4 füze fırlattı. Olayda herhangi bir ölüm ya da yaralanma meydana gelmediği belirtildi.

İsrail Ordu Sözcüsü, saldırının Filistinlilerin sınırdan sızmaya ve patlayıcı yerleştirmeye çalışması üzerine gerçekleştirildiğini duyurdu. Gazze sınırında meydana gelen herhangi bir güvenlik ihlalinden Hamas’ın sorumlu olduğunu bildirdi. Ordunun Hamas’ın turizm bölgesini bir savaş alanına dönüştürme girişimlerinin çok tehlikeli olarak değerlendirildiğini ifade etti. Ayrıca güvenlik ve savunma altyapısını zayıflatmaya yönelik girişimlerde de bulunduğunu kaydetti.

Sözcü, bildirisinde “Ordu, sivillerin İsrail vatandaşlarına karşı gerçekleştirilen yıkıcı saldırılara saçma bir şekilde malzeme olmasına asla izin vermeyecek. Bu türden bir girişime cevap verecek” ifadesini kullandı..

İsrailli askeri bir kaynak, Haaretz gazetesine yaptığı açıklamada Gazze sınırlarında patlak veren gösteriler sırasında güvenlik çitine yönelik saldırıların devam etmesi halinde ordunun Hamas’a ve bulunduğu alanlara saldırı gerçekleştirmek için hava kuvvetlerini kullanacağını bildirdi.

Hamas sözcüsü Fevzi Berhum, İsrail’in Gazze’nin iç kısımlarında gerçekleştirdiği bombardımanın Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün başarısı ve kuşatmanın kırılmasından sonra yaşanan karmaşadaki krizin derinleşmesi olarak yansıyacağını belirtti.

Berhum, basın açıklamasında şunları söyledi:

“İşgal güçleri bu tırmanışla savunmasız protestoculara karşı işlediği suçları, yarattığı krizi, gazetecileri ve çocukları öldürdüğünü örtbas etmek için kartları karıştırmak istedi. Filistin halkı, işgalin heybetini kırma, suçlarını açığa çıkarma, çatışma ve halk mücadelesinin araçlarını geliştirmeyi başardı.”

Söz konusu gerilim sürerken Birleşmiş Milletler (BM) Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov, Gazze Şeridi’ne ulaştı. Filistinli uzman kaynaklar, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Mladenov’un Hamas liderleri ile basına kapalı görüşmeler gerçekleştirdiğini belirtti. Kaynaklar ayrıca Mladenov’un söz konusu liderlerle sınırdaki gerilim ve İsrail ordusuyla sürtüşmeyi durdurmanın gerekliliği konusunu da ele aldığını aktardı. BM Özel Koordinatörü, gösterilerin barışçıl olmasına ve göstericilerin güvenlik çitinden uzak tutulmasının gerekliğine de dikkat çekti.

Kaynaklar, Mladenov’un bu konuda Hamas’a bir İsrail kaynaklı mesaj iletmiş olabileceğine işaret etti. Mladenov söz konusu mesajda sınırda ordusuna yapılan provakasyonlar konusunda uyarıda bulundu, bunun askeri bir gerilime neden olacağı uyarısı yaptı. Kaynaklar, Hamas’ın BM özel Koordinatörü’ne yürüyüşlerin barışçıl protestolarla 15 Mayıs Nakba Günü’ne dek devam edeceğini aktardığını söyledi. Ancak işgal güçlerinin herhangi bir güvenlik sorunu olmaksızın Filistinlileri keskin nişancılarla kasıtlı olarak hedef aldığını kaydetti.

Mladenov’un Gazze’ye gidişi Mısır’ın bölgedeki durumu kontrol altına alma girişimleri ile eş zamana denk geldi. Bölgeden gelen bilgiler, Mısır’ın göstericilerin güvenlik çitlerini geçmesini önlemek için Hamas’a baskı yapmaya çalıştığına işaret ediyor.

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el- Maliki, Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcılığı’nın işgal güçlerinin Gazze Şeridi’nde işlediği suçlar hakkındaki açıklamasını Gazze’de işlenen savaş suçları hakkında uluslararası insan haklarına uygun olarak bir soruşturma başlatılması olarak değerlendirdi.