Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail, Gazze sınırındaki bir tüneli yıktı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Ordu Sözcülüğü dün, kuvvetlerinin Gazze Şeridi’ndeki Han Yunus bölgesinde Hamas’a bağlı sınırı 300 metreden fazla ihlal eden bir tüneli yıktığını açıkladı.

Tünelin sadece birkaç hafta önce istihbarata bağlı özel birimler tarafından keşfedildiğini belirten Sözcülük, ordunun haftalarca tünelin güzergâhını belirlemeye çalıştığını, ardından da yıkmaya karar verdiğini kaydetti. Tünelin bombardımanla değil özel kuvvetler, mühendisler ve istihbarat güçlerinden oluşan bir ekip tarafından buldozerlerle yıkıldığı ifade edildi.

Yapılan açıklamalar bunun Gazze sınırında keşfedilen ve imha edilen ikinci tünel olduğu yönünde. İlkinin30 Ekim’de yıkılan ve içinde 12 Filistin İslami Cihad Hareketi üyesinin hayatını kaybettiği tünel olduğu kaydedildi.

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, dün yaptığı açıklamada, “Tünelin kazılmasını İsrail’in egemenliğinin ciddi bir şekilde ihlal edilmesi olarak görüyoruz. Bu durumu herhangi bir şekilde kabullenemeyiz. Gazze Şeridi’nde olup bitenlerin sorumluluğu Hamas’a aittir. İsrail ordusu, nüfus güvenliğini tehlikeye atma girişimlerini önlemek için yerde ve yerin altında gerekli tedbirleri almaya devam edecektir. Farklı senaryolara hazırız” dedi.

Hamas’ın askeri kanadı olan Kassam Tugayıları, son askeri gerilim sırasında Gazze Şeridi’ndeki angajman kurallarını hiçe sayması nedeniyle İsrail işgalini “acı verici bir karşılık” ile cezalandıracağını duyurmuştu.

Örgüt dün yaptığı açıklamada “Halkımızın ve kahraman savaşçılarının kanı boşa gitmeyecek. Önümüzdeki günler düşmana ne büyük bir hata yaptığını, idaresini ne kadar kötü kullandığını ve direnişin kararlılığını gösterecek. Düşman, halkımıza karşı saldırganlık, ihanet ve suçluluk konusunda ödemesi zor bir hesap verecek. İsrail, Gazze’de angajman kurallarını ihlal edişinin bedelini ödeyecek” ifadelerini kullandı.