Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail, Gazze’de yeni bir savaşın çıkabileceğini açıkladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail, Hamas Gazze Şeridi’nde duvarlarının yapılmasına engel olmaya kalkarsa yeni bir savaş çıkağının işaretini verdi. İsrail, Gazze’de yaşayanların evlerinin altındaki gizli tünelleri gözlemlediklerini bildirdi ve evleri bombalamakla tehdit etti. Güney Askeri Bölge Komutanı General Eyal Zamir, “Hamas, duvarlar sebebiyle savaşa girmeyi tercih ederse, bu savaş için yeterli bir neden olur. Fakat duvarlar yine de inşa edilecek” dedi.

İsrail aylardır onlarca metre derinlikte ve beton levhalarla örülen, sensörler konulan 64 kilometre uzunluğunda olacak duvarın iki yıl içerisinde tamamlanması beklenmekte.

İsrail ordusu, dün Gazze’deki binaların havadan çekilen fotoğraflarını ortaya çıkardı ve koordinatlarını paylaştı. Hamasın buraları tünelleri gizlemek için kullandığını belirtti. Evlerden biri Hamas üyelerinden bir aileye ait ve gizlice camiye bağlanmakta. İsrail Ordu Sözcüsü Ovijaa Odraei, yaptığı açıklamada, “Uluslararası kanuna göre bu yerler, meşru askeri hedeflerdir” dedi. Hamas hemen yalanladı ve İsrail’in ördüğü duvarları ‘savaş ilanı’ saymakta olduğunu belirtti.