Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail, Gazze’deki kanser hastalarının durumunu araştırmayı reddetti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Gazze’deki hastanelerin, kanser hastalarına hizmet verememesi konusu, İsrail Parlamentosu’na (Knesset) taşındı.

Knesset Başkanı Yuli Edelstein ve iktidar partisinden bir grup milletvekili, Pazartesi günü, İsrail kuşatması altında bulunan Gazze Şeridi’ndeki kadınların durumunu tartışmak için meclis komitesinin, kadın ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda çalışma yürütmesi talebini reddetti.

Söz konusu tartışma, Gazze Şeridi’ndeki düzinelerce kanser hastasının sağlık durumlarına ilişkin hayati riskler içeren raporun parlamentoya ulaşmasıyla ortaya çıktı. Aşırı sağcı milletvekilleri, konuyu, İsrail ordusunun sırtında bir bıçak gibi görüyor ve Gazze Şeridi’ndekilerin, İsrail’e karşı savaştığını düşünüyor.

Yuli Edelstein yaptığı açıklamada, “İsrail milletvekilleri, vatandaşlarımızın roket güdümlü el bombalarına maruz kaldığı bir zamanda, bize karşı girişilen terör saldırılarında bulunan düşman kadınlar hakkında araştırma yapılmasına nasıl izin verebilir?” ifadelerini kullandı.

“Gazze’deki kanser hastaları, İsrail’e veya başka ülkelere gönderilmeli”

Toplantıya başkanlık eden Aida Touma-Sliman ise, “İsrail vatandaşı bir Filistinli olarak, Gazze’de kadınların sağlık durumlarının kötüleşmesi, önemli bir konu ve bu durum beni endişelendiriyor” dedi.

“İsrail, orada yaşananlardan dolayı büyük bir sorumluluk taşıyor. Kim kafasını kuma gömmek isterse, bunu zevkle yapabilir. Ancak bu, Gazze’de kansere yakalanan kadınların, orada tedavi göremediği gerçeğini ortadan kaldırmaz” diyen Arap milletvekili, konuşmasına şöyle devam etti:

“Hastalar, İsrail hastanelerine veya yurt dışındaki diğer hastanelere transfer edilmelidir.”

İsrail’in izni olmadan hiç kimsenin Gazze’yi terk edemediğine de dikkat çeken milletvekili, “İsrail kasıtlı olarak bu izinleri vermekten kaçınıyor. Asıl konuşmamız gereken şey budur” dedi.

Toplantıya başkanlık eden Touma-Sliman, Haredi kadınlarının durumlarının iyileşmesi için gösterdiği çabayı, Gazzeli kadınlar için de gösterdiğini vurgulayarak sözlerini tamamladı.

Siyonist Birlik Partisi Milletvekili Nachman Shai ise Aida Touma-Sliman’ı, ‘provokasyon’la suçladı ve onun, ‘komiteyi siyasi bir araca dönüştürmeye çalıştığını’ öne sürdü.

Söz konusu eylemin kınanması gerektiğini söyleyen Nachmn Shai, “Eğer bir sıkıntı dile getirilecekse doğru olan, Gazze Şeridi’yle sınırı olan İsrail kasabalarında yaşayan nüfusun çektikleridir” dedi.

İsrail ablukasını protesto için Gazze Limanı’ndan yola çıkan ve içerisinde kanser hastalarının da bulunduğu “Özgürlük Gemisi”ne önceki gün İsrail askerleri müdahale etmiş, gemi Aşdod limanına çekmişti.