Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail: Gazze’den roket fırlatılmasını İran ve Suriye emretti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kudüs: Şarku’l Avsat

İsrail bu sabah, İsrail savaş uçakları ve helikopterleri ile “Gazze’de Hamas’a ait 80 hedefi vurduğunu” duyurdu.

İsrail ordusundan tarafından yapılan açıklamada, Gazze’den İsrail tarafına atılan roketlerin Suriye’nin emri ile fırlatıldığı belirtildi. Suriye’nin de İran’dan destek aldığı vurgulandı.

Ordu Sözcüsü Jonathan Conricos, “Gece boyunca İsrail tarafına atılan roketler, İran Devrim Muhafızları’nın katılımı ile Şam tarafından emredildi” şeklinde açıklama yaptı.

Ayrıca açıklamada, dün akşam saatlerinden itibaren Gazze’den İsrail tarafına 30 roket atıldığı ve bunlardan 10’unun orduya ait Demir Kubbe hava savunma sistemleri tarafından etkisiz hale getirildiği, diğer roketlerinin birçoğunun da boş arazilere düştüğü bilgisi paylaşıldı.

Endonezya Hastanesi’nde hasar meydana geldi

Öte yandan Filistin haber ajansı WAFA, F-16 tipi İsrail uçaklarından atılan onlarca roketlerin sabahın erken saatlerine kadar Filistin’in birçok bölgesine fırlatıldığını aktardı. İsrail’in Gazze’nin kuzeyindeki Endonezya Hastanesi yakınında askeri bir noktaya düzenlediği hava saldırısı sonucu hastanede hasar meydana geldiği bilgisini verdi.

İsrail’in bombardımanında şu ana kadar can kaybı rapor edilmediğini duyurdu.

Hamas yaşananlardan İsrail’i sorumlu tutarken, kendileri tarafından roket atıldığını iddiasını kabul etmedi.
AFP tarafından elde edilen bilgilere göre, 30 Mart’ta başlayan gösterilerde İşgal güçlerinin 212 Filistinliyi şehit edildiği aktarıldı. Aynı dönemde Filistinli keskin nişancı tarafından hedef alınan bir İsrail askeri öldürüldü.