Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail, Gazze’nin güneyini bombaladı: 5 yaralı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail ordusuna bağlı topçu birliklerinin, bu sabah saatlerinde, Gazze’nin güneyinde bulunan Han Yunus kentinin doğusundaki Huzaa beldesi yakınlarına yönelik düzenlediği saldırıda, biri ağır olmak üzere 5 Filistinli yaralandı.

Filistin Enformasyon Merkezi (WEFA) tarafından yapılan açıklamada, İsrail topçu birliklerinin Huzaa beldesinin doğusundaki sınır tellerine yakın bir yerde bulunan Filistinli bir topluluğa yönelik düzenlediği saldırıda, 5 kişinin yaralandığı bilgisi yer aldı.

İsrail askerleri, ilk yardım ekiplerine ateş açtı

Açıklamada, sınırdaki İsrail askerlerinin, yaralılara müdahale etmek üzere bölgeye intikal eden Kızılay, Kızılhaç ve ilk yardım ekiplerine de ateş açtığı ifade edildi.

Toprak Günü münasebetiyle Mart ayı sonunda başlayan “Büyük Dönüş Yürüyüşü” adı altında yapılan protesto gösterilerine katılan onlarca Filistinlinin, İsrail askerleri tarafından öldürülmesinin ardından Gazze-İsrail sınırında gerilim artmıştı.

‘Büyük Dönüş Yürüyüşü’

Filistinliler, Toprak Günü’nün 42’nci yılı kapsamında 30 Mart Cuma gününden bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi’nin İsrail sınırında barışçıl eylemler düzenliyor.

İsrail askerleri ise ‘sürgün edildikleri topraklarına geri dönmeyi ve 2006’dan beri Gazze’ye uygulanan hukuksuz ablukanın kaldırılmasını’ talep eden sivil halkın üzerine gerçek mermilerle ateş açıyor.

Gösterilerin başladığı ilk günden bu yana 35 Filistinli öldürüldü, 3 binden fazlası da yaralandı.

Filistinliler ‘Büyük Dönüş Yürüyüşü’ adı altında başlattıkları barışçıl gösterilerine Mayıs ayı ortasına kadar devam etmeyi planlıyor.