Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail, Gazze’yi savaşla tehdit etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Güvenlik endişesi artan İsrail bir yandan askeri hareketliliğine hız verirken diğer yandan da savaş ve yıkım tehdidinde bulunuyor. Hamas söz konusu bu tehditleri küçümserken uzman ve analistler ise olası bir savaşın Gazze’de insani felaket anlamına geleceği uyarısında bulundu.

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’nde askeri harekat yapmaya hazır olduğunu duyurdu. Liberman, sınırdaki Filistinli göstericilerin öldürülmesiyle övünürken, Hamas hareketini de doğrudan tehdit etti. Savunma Bakanı, 5 Ekim’de kişisel Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “Yahudi bayramlarını tam olarak planladığımız gibi, durumu tırmandırmadan ve Gazze sınırındaki anarşist eylemlere bedel ödeterek geçirdik. Tatil zamanı geçti ve Hamas yönetimine ‘bunu hesaba katmalarını’ söylüyorum” dedi.

Yahudi Evi Partisi Başkanı ve Eğitim Bakanı Naftali Bennett ise Liberman’a yönelik yaptığı açıklamada “Eğer bir savunma bakanıysan yanan balonları uçuranları öldürürsün. Tüm sabotajcıları tasfiye etmek için tüm araçlarla onlara ateş açarsın” ifadelerini kullandı.

Başbakan Binyamin Netanyahu da Hamas’a balonları uçurmaya devam etmeleri halde daha önce hiç tanık olmadıkları bir şekilde karşılık verme tehdidinde bulundu. “Eğer Hamas, İsrail’e saldırırsa çok ciddi bir hata yapar ve bu durumda çok sert bir darbe alır” diyen Netanyahu, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ı da Gazze Şeridi’ni boğmaya çalışmakla suçladı. İsrail Başbakanı, bu durumun Hamas’ı İsrail’e saldırmaya ittiğini belirterek “Fakat Hamas, sert bir karşılık alacağını bilmeli” ifadelerini kullandı.

Diğer taraftan Hamas söz konusu tehditleri küçümseyen bir tavır takındı. Hamas hareketinin Gazze Sorumlusu Yahya el-Sinvar açıklamasında şunları söyledi:

“Bu dördüncü savaş olacak. Bu, ilk üç savaş gibi bitmez. Gazze’yi tekrar işgal etmek zorunda kalacaklar. Netanyahu’nun 2 milyon Arap daha istediğini sanmıyorum. Savaş hiçbir şeyi değiştirmeyecek.”

Sinvar’ın, İtalyan gazeteci Francesca Borri’ye verdiği ve İsrail’in “Yedioth Ahronoth” ile İtalya’nın “La Repubblica” gazetelerinin 5 Ekim nüshasında yayımlanan röportajı, Filistin basınında “Sinvar İsrail gazetelerine konuşması” iddialarına yol açtı. Yedioth Ahronoth ise, “Sinvar’ın gazetemize konuştuğu açık. İsrail toplumuna, doğrudan bir şekilde çok sayıda mesaj gönderdi” dedi.

Yahya el-Sinvar söz konusu röportajda şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ben bir askeri milis lideri değilim, Gazze’deki Hamas hareketinin lideriyim. Bu bir milis grubu değil, daha kompleks bir yapı. Bir ulusal kurtuluş hareketidir. Benim ilk görevim halkımın menfaati için çalışmak, onları korumak, özgür ve bağımsız olma haklarını savunmaktır. Ablukanın sürmesi, ateşkes anlamına gelmiyor. Çünkü ateşkes bombalamak değil de su, elektrik ve hiçbir şey olmadan yaşamaya devam etmek anlamına geliyorsa ve o halde kuşatma altında yaşamaya devam ediyorsak bunu yapmanın bir anlamı da olmaz. Çünkü kuşatma, başka yollarla sağlanmış bir tür savaştır. Dahası uluslararası hukuk uyarınca bir suçtur. Kuşatma altında ateşkes sağlanamaz.”

Hamas lideri açıklamasının devamında değimin önemini vurguladı:

“Gazze yavaş yavaş normale döner ve sadece insani yardım değil, yatırımlar da yapılırsa ilerleme sağlanacaktır. Biz dilenci değiliz. Herkes gibi çalışmak, öğrenmek ve seyahat etmek istiyoruz. Kendi gücümüzle yaşamak istiyoruz. Değişime tanık olursak, ileriye doğru hareket etmek de mümkün olacaktır. Hamas ateşkese saygı duymak için elinden geleni yapacak. Fakat adalet olmadan barış sağlanamaz. Özgürlük olmadan adalet de olmaz. Ölü bir barış istemiyorum.”

Sinvar, İsrail’in Hamas’ın sınırda ateşkesi istismar ettiği yönündeki iddialarına da cevap verdi:

“İlk olarak, hiçbir zaman bir savaş düzenlemediğimi belirtmeliyim. Savaş bana geldi. Dürüstçe bir soru; neden onlara güvenmeliyim? Gazze Şeridi’ni 2005’te terk ettiler ama pratikte yeniden bir işgal düzenlediler. Bundan önce de Gazze içerisindeydiler ve şimdi sınırları kapatıyorlar. Ama evet; iki taraf arasındaki güvensizlik temel sorundur. Belki de bizim hatamız bu. Her zaman kimin ilk adımı atacağı düşünülüyor. Ben mi yoksa sen mi?”

Sinvar, Hamas’ın uzun süreli bir ateşkes durumunda silahlarını bırakma olasılığını ise reddetti. Hamas lideri açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Hamas olmadan barış da olmaz. Çünkü biz bir sonraki seçimleri kaybetsek bile Filistin’in ayrılmaz bir parçasıyız. Ablukaya son vermemize yardımcı olabilecek herhangi bir kişiyle iş birliği yapmak benim sorumluluğumdadır. Gazze’deki ablukanın devam etmesi halinde bir patlama yaşanmasından kaçış yoktur. Ancak size şunu söylüyoruz: Değişim zamanı geldi. Kuşatmayı durdurma ve işgale son verme zamanı geldi.”