Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail, Gazze’yi vurmakla tehdit etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hamas’ın, İsrail’e füze fırlatmayı durdurduğunu ilan etmesine rağmen Tel Avivli yetkililer, Gazze’ye yönelik tehditlerini sürdürüyor.

Başbakan Binyamin Netanyahu, askeri yetkililerle düzenlediği güvenlik değerlendirme toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, iddia edilen roket saldırılarına son verilmemesi halinde Gazze Şeridi’ni vurmakla tehdit etti. Savunma Bakanı Avigdor Liberman’da haftalık kabine toplantısında, Gazze’ye düzenlenecek hava saldırılarının planını bakanlara sundu.

Tel Aviv’den yapılan açıklamada, Mısır İstihbarat Başkanı Abbas Kemal’in bugün (Perşembe) planladığı İsrail, Gazze ve Ramallah gezisini iptal ettiği bildirildi. Mısır güvenlik heyetine yakın bir kaynak ise İsrail’in açıklamasını teyit ederek, ziyaretin iptal edildiği bilgisini doğruladı.

İsrail’e iki füze fırlatıldı

Diğer yandan, Mısır güvenlik heyetinin, Hamas ve İsrail arasında ateşkes görüşmeleri yürüttüğü bir dönemde, Çarşamba günü sabah saatlerinde Gazze Şeridi’nden İsrail’e iki Grad füzesi fırlatıldı.

Yafa ve Tel Aviv sahillerinin karşısındaki Akdeniz sularına düşen birinci füzenin herhangi bir zarara yol açmadığı belirtilirken, Biru’s Sebi (Beer Şeva) kentine isabet eden ikinci füzenin ise ağır hasara yol açtığı bildirildi. Söz konusu gelişmenin İsrailli vatandaşlar arasında paniğe yol açtığı öğrenildi.

Filistin tarafından açıklama

Gazze’deki Filistinli Direniş Grupları Ortak Odası, yaptığı açıklamada, İsrail’e atılan füzelerin sorumluluğunu kabul etmediklerini belirtti. Açıklamada, “Mısır’ın, halkımızın taleplerini gerçekleştirmek adına gösterdiği çabaları takdir ediyoruz. Dün gece fırlatılan roketler de dahil olmak üzere pusulanın yönünü değiştirmeye çalışan tüm sorumsuz girişimleri reddediyoruz” ifadeleri yer aldı.

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraree, Grad füzelerine sahip olan tek örgüt oldukları iddiası ile Hamas ve İslami Cihad’ı saldırıdan sorumlu tuttuklarını açıkladı.

Filistinli Direniş Grupları Ortak Odası’ndan yapılan açıklamaya da değinen Sözcü Adraree, İsrail’in muhtemel saldırısından çekindikleri gerekçesiyle Filistin tarafının sorumluluğu üstlenmeyi reddettiklerini söyledi. Adraree, saldırıya ilişkin hazırlanan güvenlik ve askeri raporlarda, fırlatılan füzelerin, tıkanmak üzere olan çözüm müzakerelerini tekrar başlatmak adına baskı aracı olarak değerlendirildiğini ifade etti.

İsrail saldırı başlattı

İki tarafın açıklamalarının ardından İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nin farklı bölgelerinde 20 hedefe hava saldırısı düzenlendiğini duyurdu.

İsrail’in, Gazze’nin farklı bölgelerine düzenlediği hava saldırısında Naci ez-Zeanin isimli 25 yaşındaki Filistinli genç hayatını kaybetti, 3 kişi yaralandı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, abluka altındaki Gazze Şeridi’nden atılan roket saldırılarına son verilmemesi halinde “büyük bir güç” kullanacaklarını söyleyerek Hamas’ı tehdit etti.

Netanyahu, geçen hafta Pazar günü kabine toplantısında yaptığı açıklamaları hatırlatarak, “Kabine toplantısında, ‘eğer bu saldırılar durmazsa, biz onları durdururuz’ demiştim. Bugün de tekrar ediyorum, İsrail büyük bir güç kullanacaktır” ifadelerini kullandı.

İsrail Genelkurmay Başkanı ABD ziyaretini yarıda kesti

Öte yandan, İsrail Ordu Sözcüsü Adraree, İsrail Genelkurmay Başkanı Gadi Eizenkot’un Washington ziyaretini yarıda keserek Tel Aviv’e geri döndüğünü açıkladı.

Gazze’ye yeni saldırı planı

İsrail güvenlik kabinesi, yeni gelişmeleri değerlendirmek üzere dün akşam saatlerinde haftalık basın toplantısını düzenledi. Toplantıda söz alan Savunma Bakanı Avigdor Liberman, ateşkes çabalarının sonuç vermediğini belirterek, Gazze’ye yönelik geniş çaplı operasyon için hazırladığı saldırı planını kabinedeki bakanlarla paylaştı. Liberman, yaptığı konuşmada, Katar, Birleşmiş Milletler (BM) ve Mısır’ın ateşkes için verdikleri çabaların sonuçsuz kaldığını savunarak, bu girişimlerin “İsrail’in güneyinde sakinliği sağlayamadığını” söyledi.

Konuya ilişkin bilgi veren kaynaklar, Liberman’ın, Gazze’ye yönelik saldırı planının sadece karadan saldırı ile sınırlı kalmadığını aynı zamanda 2014 yılındaki son çatışmadan bu yana en şiddetli hava saldırılarını da kapsadığını belirttiler.

Liberman’ın planına tepki

Fakat Liberman’ın sunduğu saldırı planını destekleyenler olduğu gibi karşı duranlar da bulunuyor. Plana karşı muhalefet edenler, Liberman’ı “korkak” olarak nitelerken, onun sunduğu planı da “belirli bir güvenlik planından ziyade parti içerisindeki durumla ilgili olduğunu” düşünüyor.

Kaynaklar, İsrail ordu mensuplarının halen çözümden yana olduğunu ve Cuma gününe kadar Filistinlilere fırsat tanınmasını, eğer ateşkese uyarlarsa yeni bir fırsat verilmesini istediklerini söyledi. Fakat ordu mensupları aynı zamanda İsrail’in, Büyük Dönüş Yürüyüşü, yanan balonlar veya füze fırlatmaya başvurulması halinde sert bir şekilde karşılık vermesi gerektiğini savunuyorlar.