Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail, Golan Tepeleri’nde Hizbullah’a ait İHA’yı düşürdü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail ordusu tarafından yapılan açıklamada, işgal altındaki Golan Tepeleri üstünden İsrail hava sahasına girmeye çalışan İnsansız Hava Aracı’nın (İHA) bir Patriot füze tarafından vurulduğunu duyurdu.

İsrail ordusu sözcüsü Jonathan Conriissos, Fransız haber ajansı AFP’ye yaptığı açıklamada, “İsrail, Şam’daki bir askeri havaalanında Hizbullah’ın, İran yapımı İHA’sını düşürdü. İHA, Hizbullah tarafından Golan Tepeleri’ndeki sivil bölgelere sızmak için istihbarat amacıyla Şam’daki askeri bir havalimanından 50 dakika önce ayrılmıştı. Golan Tepeleri’nde sivilleştirilen sınır bölgelerini geçen İHA’nın tespit edilmesi ile savaş uçakları çağırıldı. Ancak savaş uçakları gelmeden insansız Patriot füzesi tarafından vuruldu. Tahminimize göre, uçak, Kuneytra’nın el-Hamidiye bölgesine düştü. Söz konusu durum ilk kez yaşadığımız bir şey değil” dedi.

İsrail ordusu, bölgedeki gelişmelerden ötürü kuzey bölgesinde hava sahası için alarm durumu ilan ettiğini açıkladı.

Tel Aviv yönetimi, 1967 Arap-İsrail savaşında uluslararası arenadan gelen tüm tepkilere rağmen bin 200 kilometrekarelik Golan Tepeleri’ni işgal etmişti. İsrail’in bölgeyi ilhak etmesi uluslararası toplum tarafından kabul görmemişti.