Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail güçleri Batı Şeria’daki eylemciyi bulamadı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tel Aviv: Şarku’l Avsat

İsrailli güçler, Batı Şeria’nın kuzey bölgesinde yer alan sanayi bölgesi Berkan’da saldırı gerçekleştiren 22 yaşındaki Eşref Nealova’yı tutuklayamadı. Söz konusu başarısızlık, aranan şahsın doğum yeri olan Tulkarim şehrinin Şevika banliyösüne yoğunlaşan bir operasyonun ardından yaşandı.

Nealova, 7 Ekim’de Berkan bölgesinde gerekleştirdiği saldırıda iki İsrailli’yi öldürmesinin ardından İsrail için Batı Şeria’daki 1 numaralı aranan kişi oldu.

Çok sayıda İsrail askeri, özel kuvvetler ve iç istihbarat teşkilatı Şin Bet unsurları ile birlikte Tulkarim şehrinin kuzeyinde yer alan Şevika banliyösüne baskın düzenledi ve Nealova’yı tutuklamak amacıyla büyük araçlar ve buldozerler ile inşaat halindeki bir binanın etrafını sardı.

İsrail medyası, güvenlik güçlerinin saldırganın orada saklandığına dair alınan bir istihbaratın üzerine inşaat halindeki bir okul binasını kuşattığını ve Nealova’yı yakalamaya çalıştığını belirtti.

Askerler, okulun etrafını sararak kapılarını kırdı. Bu esnada binada olmadığı ortaya çıkan Nealova’yı yakalama amacıyla yakın görüntüler yaymak için gözetleme balonları devreye sokuldu.

İsrail ordusu, binanın çevresinde ve içerisindeki saatler süren çalışmasından sonra Şevika’daki bir okul binasında yoğunlaşan Nealova’yı yakalama operasyonun başarısız sonuçlandığını açıkladı.

İsrail iki haftadan beri Nealova’yı yakalamak için kapsamlı arama çalışmaları gerçekleştirdi ve bu operasyonlar, saldırganın ailesinin fertleri ile bazı arkadaşlarının tutuklanması ile sonuçlandı.

Nealova, 7 Ekim Pazar sabahı Batı Şeria’nın kuzeyinde yer alan Berkan sanayi bölgesinde kanalizasyon sistemleri üreticisinde uzmanlaşana Alon Grup’un ofisine bir baskın düzenleyip orada İsrailli bir bayan ile erkeği alıkoyarak öldürmüş, daha sonra bir İsrailli’yi de yaralayarak mekândan kaçmıştı.

İsrail, saldırganın bir çalışanı 29 yaşındaki Kim Levengrond’u bağlaması için zorladıktan sonra yakın mesafeden öldürdüğünü ardından 35 yaşındaki Ziv Hacibi’ye ateş edip öldürdükten sonra 54 yaşındaki bir başkasını karnından yaraladığını ifade etti.

Şin Bet, saldırının ardından temizlik işçisini sorguya çekti ancak saldırının planlamasında bir dahli olmadığına karar verildikten sonra serbest bıraktı. Bir güvenlik yetkilisi dün, diğer maktulün bağlanmamasına bakarak Neolava’nın genç bayanı neden bağladığının hala anlaşılamadığını dile getirdi.

İsrail ordusu ve Şin Bet, genç bayanın bağlanmasına dair geniş kapsamlı soruşturmalar yürütüyor. Bunun yanı sıra saldırganın özel olarak denetlenen sanayi bölgesine elinde silahla nasıl girdiği de araştırılıyor. Bir kaynak, saldırganın kişilik analizinin yapıldığını da söyledi.

İki gün önce İsrail tarafından Tulkarim’deki evlerin duvarlarına Eşref Nealova’nın resimlerinin yer aldığı afişler yapıştırıldı. Afişlerde vatandaşlar, saldırgana herhangi bir yardım sunulması halinde ceza olarak tutuklanmak ve evlerinin yıkılması ile tehdit ediliyor.

İsrail’in dağıttığı bildirilerde şu ibare yer alıyor: “Yardım sunan herhangi birini cezalandırmakta tereddüt etmeyiz. Aranan kişiye destek sunan bir kişi, yasal cezalara tâbi tutulacak ki bu cezalar arasında hapis, evinin yıkılması ve tüm ailesinin ruhsatının iptal edilmesi de yer almaktadır”.

İsrail, Nealova’nın annesi Vefa Mehdavi’nin tutuklanmasından bir gün sonra Tulkarim’de iki Filistinli’yi daha tutukladı.

Tulkarim’deki günlük tutuklamalar çerçevesinde İsrailli güçler tarafından işgal altındaki Kudüs’ün kuzeybatısında yer alan işyerine gitmek üzere iken arabasından alınan Kudüs İstihbarat Müdürü Albay Cihad el-Fakih de tutuklanarak Meskubiye’deki soruşturma merkezine nakledildi.

İsrail, Filistinli yetkililerin Kudüs’te faaliyet yürütmesine izin vermiyor ancak sivil halde çalışan bazı güvenlik teşkilatlarına yakın ofisler var.

Filistinli bir güvenlik görevlisi, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Güvenlik çalışanlarına, ulusal kadroya ve tüm halka yönelik bu tutuklamalar, Kudüs, Han el-Ahmar ve kuşatılan tüm topraklardaki işgal kampanyasının bir parçasıdır ve direniş ruhunu delmek için Filistinli güvenlik güçlerine ve ulusal sembollere karşı yürütülen karalama kampanyası ile eş zamanlı olarak gerçekleşmektedir. Amaç, Kudüs’ü Yahudileştirme yolundaki şaibeli projelerini sürdürmek ve şüpheli şahıslar tarafından mülk ve topraklarına sızmaktır. Bu kınanan ve reddedilen uygulamalar karşısında halkımıza, topraklarımıza ve özellikle de mukaddesimiz Kudüs’ümüze karşı ulusal görevlerimizi yapmaktan geri durmayacağız”.

İsrailli güçler dün aynı zamanda bir saldırı planladığı iddiasıyla bir Filistinli genci daha Kudüs yakınlarındaki yerleşim bölgesine girerken tutukladı. İsrail polisi yaptığı açıklamada, Katanna köyünde yaşayan 20 yaşlarındaki bir Filistinli gencin, Kudüs’ün kuzeybatısındaki Har Edar yerleşkesinin girişindeki güvenlik görevlisinde şüphe uyandırmasının ardından tutuklandığını açıkladı. Açıklamada sorguya çekilen gencin, yerleşkede bir saldırı planladığını itiraf ettiği belirtildi.

Polisin açıklaması, gencin saldırı gerçekleştirmek üzere yerleşke yakınlarında bir bıçak sakladığını itiraf etmesinin üzerine işgal ordusunun ‘sınır muhafızları’ adlı güçlerinin hemen bölgeye giderek orada gizlenmiş bir bıçak bulduğu ifadesiyle devam etti.

İşgal polisi, gencin tutuklanarak soruşturma yapmak üzere İsrail güvenlik teşkilatının ofisine götürüldüğünü belirtti.