Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail güçleri protesto eylemlerinde gerçek mermi kullandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Batı Şeria’da dün öğlen namazının ardından çeşitli bölgelerde barışçıl protestolar düzenlendi. İsrailli işgal güçler ile Filistinliler arasında çıkan arbede sonrası onlarca Filistinli vatandaş yaralandı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti kararına tepki gösteren Filistinliler 6 Aralık 2017 tarihini “Öfke günü” ilan etmiş ve kararı protesto etmek için halkı sokaklara çağırmıştı.

Ramallah’ın Kuzeyinde yer alan bir köyde İşgal güçleriyle halk karşı karşıya geldi. İşgalci güçlerin olayda gerçek mermi ve göz yaşartıcı gaz kullandığı bildirildi. Görgü tanıkların ifadesine göre olaylarda yaralanan onlarca vatandaş kullanılan gaz bombasından dolayı boğulma tehlikesi geçirdi, olay yerinde ilk müdahale yapıldı. Gerçek mermiyle yaralanan dört vatandaşın Ramallah kentinde bir hastaneye nakledildiği aktarıldı. Ayrıca diğer iki kişinin de plastik mermiyle yaralandığı belirtildi.

Batı Şeria’nın birçok kentinde İşgal güçleriyle karşı karşıya gelen halk, kullanılan yoğun gazdan etkilendi. Nablus’un kuzeyinde bulunan bölgede on vatandaşın yaralandığı bildirildi. Kudüs’ün kuzeyinde çıkan çatışmalarda aralarında Filistinli bir gazetecinin de bulunduğu 7 kişi plastik mermiyle yaralandı. El- Halil kentinde ise 22 yaşındaki üniversite öğrencisi Yusuf Ahmed Uzzad’ın işgal güçleri tarafından tutuklandığı ifade edildi. Uzzad’ın nereye sevk edildiği halen bilinmiyor. Beytüllahim’in doğusunda da benzer çatışmalara şahit olunduğu aktarıldı.

Batı Şeria’da çıkan çatışmalar Gazze’nin doğusuna örülen güvenlik duvarının çevresinde yaşandı. Biri 18 yaşında toplamda iki kişi yaralandı. Sağlık Bakanlığı sözcüsü Eşref Kudret, hastaneye sevk edilen iki vatandaşın durumuna ilişkin yaptığı açıklamada, birinin durumunun tehlikeli olduğunu ifade etti. Ayrıca olaylarda bir vatandaşın yüzüne kurşun geldiği bildirildi.