Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail güçleri protestolara saldırdı, onlarca Filistinli yaralandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail işgal güçleri, 23 Şubat’ta Kudüs ve Batı Şeria’da “Öfke Cuması” kapsamında gerçekleştirilen yürüyüş ve gösterileri engellemek için birçok Filistin kasabasına baskın düzenledi. Söz konusu yürüyüş ve gösteriler, ABD Başkanı Donald Trump’ın “Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma” kararının ardından, 12 haftadır devam ediyor.

Filistinli göstericiler bu hafta da işgalcilerle temas noktalarına yürüdü. İsrail, bazı binaların çatılarına keskin nişancılar konuşlandırdı. İsrail işgal güçleri, gösterileri bastırmak için canlı ve plastik mermilere, ses ve göz yaşartıcı gaz bombalarına başvururken gösteri alanlarında şiddetli çatışmalar patlak verdi. Çatışmalarda, onlarca kişinin yaralandığı belirtildi.

İsrail ordusu, işgal altındaki Kudüs sokaklarına sabahın erken saatlerinde askeri takviyeler yaparken kentin doğusundaki İseviyye beldesi girişine işgal askerleri ve polisleri konuşlandırıldı. Olası eylemlerin önüne geçilmek üzere de bölgeye askeri bariyerler kuruldu. İşgalciler, Batı Şeria’daki Ramallah’ın kuzeybatısındaki el-Mazraa köyünde de Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi’nin (FDHKC) 49. kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen barışçıl yürüyüşü bastırdı. İşgal güçlerinin göz yaşartıcı gaz bombaları, canlı ve plastik mermi kullanmaları sebebiyle bölgede şiddetli çalışmalar patlak verdi. Göstericiler boğulma tehlikesi geçirdi.

Ramallah yakınlarındaki el-Bire beldesinin kuzey girişinde ise İsrail işgal güçleri ve Filistinliler arasında çatışmalar yaşandı. Çatışmalarda onlarca Filistinli yaralandı. Aynı şekilde Ramallah’ın batısındaki el- Caniyye’de de işgalcilerin kullandığı canlı mermiler nedeniyle bir Filistinli genç kız yaralandı.

İsrail güçleri, el-Halil’deki İbrahim Camii’nde 1994 yılında yaşanan katliamın yıl dönümü öncesinde arifesinde barışçıl bir yürüyüşe saldırdı.

Nablus’un güneydoğusundaki Beyta beldesi girişlerine bariyerler konulurken işgalcilerle yaşanan çatışmalarda onlarca Filistinli yaralandı. İşgalciler Nablus’un güneyindeki Burin köyüne de baskın düzenledi, Filistinlilere canlı mermilerle saldırdı. İsrail işgal güçleri ayrıca Kafr Kaddum köyünde Trump’ın Kudüs kararının ardından haftalık olarak düzenlenen barış yürüyüşlerini bastırmaya çalıştı.

Gazze Şeridi’nin kuzey ve doğu sınırında işgal güçleri ve Filistinli gençler arasında çatışmalar patlak verirken, işgalcilerin kullandığı göz yaşartıcı bombalar nedeniyle birçok Filistinli boğulma tehlikesi geçirdi. Çatışmalarda ayrıca onlarca Filistinli de yaralandı.

Bir görgü tanığının aktardığı bilgilere göre işgal güçleri, Gazze Şeridi’nin doğusundaki bir askeri mevziye keskin nişancılar, gözetleme kuleleri ve tanklar yerleştirdi. Görgü tanığı, ayrım duvarına yaklaşan onlarca sivile ateş açıldığını ve bir gencin yaralandığını bildirdi.

Gazze’nin kuzeyindeki Cibaliye beldesinde de işgal güçleri ve Filistinli gençler arasında çatışmalar patlak verdi. Bölgedeki ayrım duvarına yaklaşan Filistinli bir genç açılan ateş sonucu yaralandı ve Beyt Lahya’daki Endonezya Hastanesi’ne kaldırıldı. Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus’ta da çatışmalar vardı. Çatışmalarda bir Filistinli keskin nişancılar tarafından vuruldu. Bölgedeki Nasır Hastanesi’ne kaldırılan gencin durumunun kritik olduğu belirtildi. Aynı şekilde yaşanan çatışmalarda işgalciler tarafından kullanılan göz yaşartıcı gazdan dolayı da çok sayıda Filistinli boğulma tehlikesi yaşadı.