Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail güçlerinin Kudüs’teki keyfi baskınları arttı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ramallah/Şarku’l Avsat

İsrail birlikleri, Kudüs İşleri Bakanlığı, Kudüs Valiliği ve Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlerken, Filistin yönetimi, Tel Aviv’e, bölgedeki yıkıcı ve öldürücü faaliyetlerine son vermesi konusunda uyarıda bulundu.

Filistin hükümet sözcüsü Yusuf el-Mahmud, Arap ve Müslüman hükümetlerden işgal altındaki Kudüs’e destek vermelerini ve Arap- İslam tarihi için bir sembol olan şehrin kutsallarının savunulmasını talep etti. İşgal kuvvetleri tarafından şehre gerçekleştirilen sert saldırılara karşı vatandaşların kararlı direnişinin güçlendirilmesi gerektiğini belirten Yusuf el-Mahmud, uluslararası topluma, İsrail’in bu işgal ve ihlalleri karşısında çıkarılan yasa ve mevzuatları savunması gerektiğini ifade etti.

Dün İsrail güçleri tarafından, Kudüs İşleri Bakanlığı ve Kudüs Valiliğine düzenlenen baskın sonucu bölgede taraflar arasında çatışmalar yaşanmıştı.

Mahmud, işgal güçlerinin tehlikeli bir şekilde gerilimi arttırmasını kınarken, bunun tüm uluslararası anlaşma ve yasalara aykırı olduğunu ifade etti.

Saldırıdan İsrail hükümetinin sorumlu olduğunu vurgulayan Mahmud, bu baskınları dini ve tarihi simgeleri hedef alma politikasının bir parçası olarak değerlendirdi.

Filistin resmi haber ajansının verdiği bilgilere göre İsrail güçleri, bakanlık binasını çevreleyerek ana ve tali yolları kapattı. Bölgede gerilim oluşturarak baskın düzenleyip içerdekileri dışarı çıkarmaya çalışan işgal birlikleri ile görevliler arasında kısa süreli arbede yaşandı.

Fetih Hareketinin Bölge Genel Sekreteri Şadi Matur, işgal güçlerinin odaları gezerek dosyalar ve bilgisayarları dışarı çıkardığını belirtti.

İsrail, iki gün önce Ras Al Amud semtinde Filistin Yönetimi tarafından organize edildiği söylenen Doğu Kudüs konferansına da baskın düzenledi. İşgal güçleri bu süreçte Kudüs Valisi Adnan Gays’ı gözaltına alarak 2 saat sonra serbest bırakmıştı.

Gays, geçtiğimiz 20 Ekim’de de gözaltına alınıp Doğu Kudüs’te bulunan gayrimenkullerin Yahudilere satılmasını engellemek için Filistinlileri tehdit etmek suçlamasıyla hakim karşısına çıkarıldı. İsrailli hakim, Kudüs Valisi’nin 20 bin şekel kefalet ve 7 gün ev hapsi şartıyla tahliyesine karar vermişti. İsraillin Kudüs’teki sembol isimleri gözaltına alarak Filistin’in Kudüs’teki siyasi varlığını yok etmeyi hedeflediği söyleniyor.

İsrail Kamu Güvenliği Bakanı Gilad Erdan, Filistin ulusal hükümetinin herhangi bir davranışının engelleneceğini çünkü bunun İsrail egemenliğini etkilediğini söyledi.

Öte yandan sayıları yaklaşık 70’i bulan radikal Yahudiler, İsrail polisi eşliğinde Fas (el-Meğaribe) Kapısı’ndan Mescid-i Aksa’nın avlusuna baskın düzenledi.

Filistin Dışişleri Bakanlığı, Doğu Kudüs’te yapılan etnik temizliği durdurmak için acil bir müdahalede bulunulması için çağrıda bulundu.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “İşgal hükümeti yıllardır, Filistin varlığına karşı açık ve kapsamlı bir savaş yürütüyor. Bu savaş günden güne özellikle de el- Halil dağının güneyi, doğu bölgeler ve işgal altındaki Kudüs’te Filistin varlığını kurutmaya odaklanıyor. Gerilim artıyor” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca yerleşimci çetelerin Filistinlilerin koyunlarını çaldığı veya zehirlediği belirtildi. Filistinlilere ait su tanklarının çalındığı, tarla sınırlarının bozulduğu ve güneş enerjisi panellerine zarar verildiği ifade edilirken, bu yolla yerleşimcilerin mobil evlerini ve çadırlarını Filistin topraklarına kurabildikleri belirtildi. Bazıları Filistin topraklarının geniş alanlarını kontrol eden karakollara ve daimi evlere dönüşürken, 2009 yılında İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun göreve gelmesinin ardından söz konusu politikanın yoğunlaştırılmış durumda olduğu bildirildi.

Bakanlık tarafından yürütülen etnik temizlik faaliyetlerinin kınandığına vurgu yapılan açıklamada, işgal güçleri tarafından yapılanların savaş suçu olduğunun altı çizildi.