Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail güvenlik güçleri cinayet zanlısının izinde | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail, Batı Şeria’nın kuzeyindeki sanayi bölgesinde meydana gelen saldırının faili 23 yaşındaki Eşref Nealuvva’yı arama çalışmalarını genişletti. İşgal hükümeti, Nealuvva ailesinin neredeyse tüm üyelerini gözaltına aldı.

Gözaltına alınanlar arasında Nealuvva’nın annesinin ve kardeşlerinin de olduğu belirtiliyor.

İsrail ordusu dün, Barkan Sanayi Bölgesi’nde İsraillilerin ölümüne neden olan Nealuvva’yı arama çalışmalarının üçüncü gününde, Batı Şeria’da Filistinli 7 vatandaşı gözaltına aldığını duyurdu.

İsrail Güvenlik Güçleri’nin hedefinde Nealuvva’nın bağlı olduğu Tulkarim bölgesindeki Şuveyke Köyü ve çevresi vardı. İstihbarat teşkilatı Şin Bet’ten elde edilen bilgilere göre İsrailli yetkililer, sürekli olarak güvenlik kameralarıyla bölgeyi takip ediyor.

Nealuvva, geçen pazar günü sabah saatlerinde, Batı Şeria’daki sanayi bölgesindeki kanalizasyon sistemlerini üreten ‘Alon Grup’ ofislerine baskın gerçekleştirdi. Filistinli genç söz konusu ofiste iki İsrailliyi öldürüp bir kişiyi de yaraladıktan sonra olay yerinden kaçtı.

İsrail’in yürüttüğü soruşturmadaki son gelişmelere göre saldırgan, 29 yaşındaki Kim Yehezkel-Levengrond’u yakın mesafeden ateş ederek öldürmeden önce 35 yaşındaki Ziv Hajbi’ye ellerini bağlattı. Ardından da Hajbi’ye ateş ederek öldürdü. 54 yaşındaki bir başka İsrailliyi ise karın bölgesinden yaraladı.

Saldırı hakkında pazar günü çıkan ilk haberlerde Nealuvva’nın İsraillilerin ellerini yanında getirdiği plastik bir şeritle bağladığı belirtilmişti. Ofisin temizlik görevlisi kadının ellerini bağlamasını, bunu yapmazsa onu öldüreceğini söyledi. 20 yaşındaki Nabluslu genç de tehdidin ardından Levengrond’un ellerini bağladı.

Bir güvenlik yetkilisi, diğer kurbanın bağlanmadığı göz önünde bulundurulduğunda Nealuvva’nın Levengrond’un ellerini neden bağladığının halen bilinmediğini aktardı.

İsrail ordusu geniş çaplı bir soruşturma yürütüyor. Gencin karakter analizinin yapıldığı bildirildi. Ordu ayrıca yaşananlarda herhangi bir güvenlik ihmali olup olmadığını da soruşturuyor.

İsrailliler, saldırıdan önce mesaj bırakan Nealuvva’nın askerlerin kendisine yaklaşmaları halinde sonu kanlı bitecek bir çatışmaya hazırlandığı görüşünde.

İsrailli yetkililer yaptıkları açıklamada Nealuvva’yı yakalamalarının an meselesi olduğunu bildirdi.