Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail halkı, Netanyahu’nun yolsuzluk yaptığına inanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Telaviv’de yapılan anket sonuçlarına göre, İsraillilerin büyük çoğunluğu Başbakan Binyamin Netanyahu’nun yalancı olduğunu ve yolsuzluk yaptığını düşünüyor. Bununla birlikte, Başbakanlığa en uygun isim kim olabilir? sorusuna; Netanyahu’dan daha iyisini bulamadıklarını söylediler.

Ankete katılanların yüzde 54’ü Netanyahu’nun yolsuzluk yaptığını düşünüyor

Ankete katılanların yüzde 54’ü, Netanyahu’nun yolsuzluk yapmadığı konusundaki söylemlerine inanamadıklarını, yüzde 70’inin ise eşinin yolsuzluk yapmadığına inanmadığı ifade etti. Katılımcıların yüzde 63’ü Netanyahu’nun yolsuzluk davalarında kendisine karşı bir iddianame çıkarsa, başbakanlıktan istifa etmesi gerektiğini belirtti. Likud Partisi, seçmenlerinin yüzde 25’i bugün seçim yapılırsa söz konusu partiye oy vermeyeceğini söyledi. Bununla birlikte, İsrail partilerini yöneten siyasi isimlerden başbakan olmaya en uygun kişinin kim olduğu sorulduğunda; Netanyahu en yüksek oy oranı (yüzde 29) ile ilk sırada yer alırken en yakın rakibi Yair Lapid yüzde 12’lik bir oranla geride kaldı.

Netanyahu’yu devirebilecek tek adam

Tüm bu tabloya rağmen, iktidardaki sağ parti saflarında Netanyahu’yu devirebilecek bir isim bulunmakta; önceki hükümetin eğitim bakanı iken geçici süreliğine siyasetten ayrılan Gideon Sa’ar.

Başka bir ankete göre eski Genelkurmay Başkanı Gabi Ashkenazi, katılımcılardan yüzde 24’lük oy alarak en uygun kişi oldu. Yüzde 20 oranla Eski Savunma Bakanı Moşe Ya’alon ikinci sırada yer aldı. Üçüncü sırada ise katılımcıların yüzde 17’sinden oy alabilen şimdiki Savunma Bakanı Avigdor Liberman bulundu. Ehud Barak ise eski Ordu Genel Kurmay Başkanı, eski Savunma Bakanı, eski Başbakan tüm bu mevkilere rağmen halkın ancak yüzde 9’undan oy alabildi.