Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail halkının yüzde 41’i Arap ülkelerine gitmek istemiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Umman ziyareti sonrasında açıklanan bir ankete göre, İsraillilerin yüzde 41’i Arap ülkelerine gitmeyi istemiyor.

İsrailli Mtavim şirketinin yaptığı anketin sonuçlarına göre, İsraillilerin özel olarak gitmek istedikleri ülkelerin başında Birleşik Arap Emirlikleri (%13), Mısır (%12), Ürdün (%8) geliyor. Bu ülkeleri, her biri yüzde 6’lık taleple Lübnan ve Suudi Arabistan takip ediyor.

Araştırmaya göre İsrailliler genel olarak İsrail ile Ortadoğu ülkeleri arasında potansiyel imkanlar olduğuna inanıyor. Ankete oy verenlerin yüzde 69’u İsrail ile Arap ülkeleri arasında işbirliğinin mümkün olduğuna inanmakta, yüzde 19’u ise aksi yönde görüş belirtmektedir. Ayrıca halkın çoğunluğu Suudi Arabistan ve Mısır’la iyi ilişkiler geliştirmenin gereğine inanırken yüzde 28’i İsrail’in Arap ülkeleriyle ilişkilerin ilerletilmesinin gerekli olmadığına inanıyor.

İsrail- Filistin ilişkileriyle ilgili anket sonuçlarına göre; halkın yüzde 50’si müzakereleri desteklerken yüzde 36’sı karşı çıkıyor. Öte yandan yüzde 51’i Hamas’la müzakerelere karşı çıkarken yüzde 32’si müzakereleri destekliyor.

Halkın yüzde 33’ü İsrail- Arap ülkeleri arasındaki ilişkilerin gelişmesinin, İsrail- Filistin barış sürecinin ilerleme kaydetmesiyle gerçekleşebileceğini düşünüyor.