Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail, Hamas liderlerine suikast düzenlemekle tehdit ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail ile Hamas arasındaki gerilim sürüyor. Tel Aviv yönetiminin konuya dair attığı adımlar İsrail siyasetinde tartışmalara neden oluyor.

İsrail’deki aşırı sağ kanat, Gazze Şeridi çevresindeki Yahudi kasabalarında hükümetin gerçek anlamda bir caydırma sağlayamadığı görüşünde. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, gerçek bir ateşkes yapmaya yönelik stratejik bir planının bulunmadığı yönündeki suçlamaların artmasıyla ordunun “Filistin terörü” olarak adlandırdığı duruma karşı savaşın zirvesinde olduğunu ve “herhangi bir acil duruma karşı hazır olduğunu” açıkladı. Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Tel Aviv’deki güvenlik kaynakları, ordunun ve istihbaratın Hamas liderleri ve diğerlerine karşı suikast eylemlerini yeniden başlatmaya hazırlandığını belirtti.

Netanyahu dün sabah düzenlenen haftalık olağan kabine toplantısının açılışında yanıcı uçurtmaları da dahil olmak üzere Gazze Şeridi’nde tam bir ateşkes sağlama çağrısında bulundu. “Ordunun operasyon planlarını açıklamayacağım, ancak herhangi bir senaryoya yönelik planların hazır olduğunu doğrulayabilirim. Hamas’la olan savaşın zirvesindeyiz” ifadelerini kullandı.

Netanyahu, sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı:

“Güney cephesinde savaş tırmanıyor. Karşılıklı saldırılar var. Bu durum tek bir darbe ile bitmeyecek. Talebimiz açık, tam bir ateşkes istiyoruz ve daha azını kabul etmeyeceğiz. Hamas’ın yüzlerce hedefini yok ettik. İsrail ordusu Hamas’a ağır bir bedel ödetiyor. Operasyon planlarını açıklamayacağım. Amacımız güneyde yaşayan vatandaşlarımızın güvenli bir hayat sürmesini sağlamak. Bu hedefe ulaşılacaktır.”

Bir diğer güvenlik kaynağı dün, tırmanan gerilimin ardından ordunun ve İsrail’in diğer güvenlik servislerinin Hamas liderlerine ve diğerlerine karşı suikast politikalarına geri dönmek için birkaç aydır hazırlık yaptığını açıkladı. Kaynak, İsrail ordusunun ve istihbarat servisi Şin Bet’in Gazze Şeridi’ni ele geçirmek için geniş çaplı bir askeri harekatın yerine Hamas liderlerine yönelik suikast politikasına geri dönmeyi tercih ettiklerini, bununla birlikte hükümete söz konusu suikastların durumu kötüleştirerek tam bir savaşa sürükleyebileceğini de ilettiğini söyledi. Ayrıca kuzeyde Suriye ve Lübnan cephelerindeki tablonun netleşmesi ve İsrail Mühendislik Birliği’nin Gazze Şeridi’ni çevreleyen ve sınır boyunca yeraltından ve yerüstünden geçen geniş güvenlik bariyerinin inşasını tamamlaması için 2019’un sonuna kadar beklemeyi ve böyle bir savaştan kaçınmayı tercih ettiklerini de kaydetti.

Söz konusu kaynak, üst düzey askeri yetkililerin Hamas liderlerine suikast planlarının ileri bir aşamaya ulaştığını ancak İsrail siyasi liderliğinin suikastların uygulanmasını istemesi durumunda ek hazırlıklar gerektiğini söylediklerini aktardı. İsrail güvenlik hizmetlerinin liderliğinin artık Gazze Şeridi’nde savaşa gitmek yerine genel olarak maksadı açıklamaksızın Hamas’ın “strateji yöntemlerini” hedef almayı tercih ettiklerini vurguladıklarını belirtti.

İsrail Hükümeti, net bir politikasının olmaması nedeniyle baskılarla karşı karşıya kalıyor. Halk cephesinde, Tel Aviv, Kudüs ve Gazze sınırındaki Yahudi kasabalarının sakinleri ister Hamas’ın egemenliğine ve ateş açılmasına son veren kapsamlı bir savaşla isterse de savaş halini tamamen sona erdiren bir stratejiyle olsun Hamas ile olan çatışmaya radikal bir çözüm bulunmasını talep ediyor. Bu taleplerini düzenledikleri gösterilerle dile getiriyor. Hamas tarafından gözaltına alınan iki Yahudi askerin aileleri de hükümete karşı gösteri yapıyor ve yönetimi oğullarını ihmal etmekle suçluyor.

Siyasi cephede ise aşırı sağ kanat, Hamas egemenliğinin sona ermesini değil zayıflamasını ve İsrail’in önünde diz çökmesini sağlayacak bir askeri harekat talep etmek ve hükümetle rekabet etmek için hükümetin net bir politikasının olmamasını kullanıyor. Muhalefet ise Netanyahu’yu Gazze Şeridi’nde Hamas egemenliğini tercih etmek, Filistin Yönetimi ile bir barış süreci üzerinde müzakerede bulunmamak ve Filistin’in bölünmüş bir şekilde kalması için mümkün olan her şeyi yapmakla suçluyor.

Çatışmanın ortasındaki İsrail hükümeti Perşembe gecesi, Mısır ve Birleşmiş Milletler’in arabuluculuğunda Hamas’la ateşkese varmayı reddetti. İsrail Başbakanı Netanyahu’ya yakın çevreler, “Hamas’ın ateşkesi taahhüt etse dahi İsrail’in ateşkes taahhüdü vermeyeceğini” söyleyerek bu durumu haklı çıkarmaya çalışıyor. Bir siyasi yetkili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

“Arabuluculara herhangi bir ateşkes taahhüt etmiyoruz. Savaştayız ve karşılıklı askeri saldırılar var.”