Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail Hamas üyesi mahkûmların aileleri ile görüşmelerini engelleyen bir yasa çıkardı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail cezaevlerindeki Filistinli tutuklular, Tel Aviv Hükümeti’nin Knesset’e sunduğu Hamas üyesi mahkumların cezaevlerinde ziyaret edilmelerini yasaklayan yasa tasarısına sert tepki verdi. Bunun bir “savaş ilanı” olduğunu söyleyen mahkumlar, tasarının yasalaşması halinde ses getiren eylemler yapacaklarını duyurdular.

Tel Aviv Hükümeti, Likud Partisi Milletvekili Oren Hazan tarafından sunulan bir tasarıyı gündeme getiriyor. Tasarı geçen yıl İsrail hapishanelerindeki çocuklarını ziyaret etmek üzere gelen bir grup ziyaretçinin, diğer mahkumlara saldırdığı gerekçesiyle ile Hamas mahkumlarına ziyaretleri yasaklamayı öngörüyor.

Tasarıda, “İsraillileri rehin alan ya da öldüren terör örgütlerinin tutuklularına, İsrail Devletinin, insani yardım kuruluşlarının ya da ailelerinin ziyaretlerinin engellemesi” isteniyor.

Tasarı, avukatların veya Uluslararası Kızıl Haç örgütünün mahkûmları ziyaretlerini de yasaklıyor. Ancak İsrailli yetkililer yaptıkları açıklamada, avukatların ve Kızılhaç delegelerinin mahkumları ziyaret etmelerinin, bu yasağın dışında kalacağını söylediler.

Filistin Mahkûmlar İdaresi Heyeti Başkanı ve FKÖ’nün kurucularından olan Binbaşı Kadri Ebu Bekir, yaptığı açıklamada kararı kınayarak şu ifadeleri kullandı:

“İsrail Hükümeti bu yasa tasarısı ile, Gazze’deki insani yardım kuruluşlarının ve ailelerinin, İsrail hapishanelerindeki Hamas üyelerini ziyaret etmesini engelleyecek. Bu karar hapishanede bulunan mahkûmlara keyfi uygulamalar ile şiddet ve baskı uygulamaktan başka bir anlama gelmez. Yüzlerce şehidin kanı hala İsrail’in elinde. Bu şehitler, uzun yıllar boyunca sadece sayı olarak adlandırılan mezarlarda, ailelerine teslim edilmeden uluslararası hukuka aykırı bir şekilde tutuluyor.

Heyet ayrıca, tasarı sahibi Likud partisi Milletvekili Oren Hazan’ı şiddetle kınadı.

Karar Başbakanlık Ofisinde Yaron Bloom’um koordinasyonu ile alındı.