Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail, Hamas’a ait askeri bir mevziyi vurdu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail’e ait savaş uçakları, Gazze Şeridi’nden atılan bir füzenin İsrail’in güneyinde bir alana düşmesine cevap olarak, Gazze’de Hamas’ın bulunduğu mevkilere bu sabah bir saldırı düzenledi.

Filistinli kaynaklardan edinilen bilgiye göre, saldırıda can kaybı yaşanmadı.

İzzeddin el-Kassam Tugayları’na ait askeri bir mevzii vuruldu

Filistin tarafından yapılan açıklamada, İsrail’e ait savaş uçaklarının Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’na ait askeri bir mevziyi vurduğu bildirildi.

Filistinli emniyet kaynakları, hava saldırısının Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus ve ortada Deir el-Balah’da gerçekleştiğini ve saldırılar sonucunda yaralanma veya can kaybı yaşanmadığını ancak maddi hasara neden olduğunu söyledi.

İsrail Ordu Sözcüsü, daha önce yaptığı açıklamada, Gazze’den atılan bir roketin İsrail’in güneyindeki Aşkol kentinde açık bir alana düştüğünü, olayda can kaybı yaşanmadığını belirtmişti.

Cuma günü de benzer olaylar gerçekleşmiş, Gazze Şeridi’nden İsrail’in güneyine attığı füzeye misilleme olarak, İsrail savaş uçakları da Gazze’yi vurmuştu.

6 Aralık’tan bu yana Gazze’den İsrail’in güneyine 18 füze fırlatıldı

Gazze’deki silahlı gruplar, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını açıkladığı 6 Aralık tarihinden bu yana İsrail’in güneyine 18 füze fırlattı.

İsrail Parlamentosu’ndan işgali destekleyen yasa

İsrail Parlamentosu Knesset’te, bugün işgal altındaki topraklardan İsrail’in çekilmesine yönelik karar alınmasını oldukça zorlaştıran bir yasa geçirildi.

Knesset’te 52 red oyuna karşı 64 kabul oyuyla geçen yasa değişikliğine göre, işgal altındaki Doğu Kudüs dahil kentin herhangi bir parçasının ‘üçüncü tarafa’ devredilmesi 120 üyeli parlamentodaki 80 üyenin onay vermesi halinde gerçekleşebilecek.

Yeni yasa, aynı zamanda, Kudüs şehrinin sınırlarının yeniden belirlenerek değiştirilmesini de içeriyor. Parlamentonun yayınladığı bir bildiriye göre, yasa aynı zamanda Kudüs’ün belediye tanımının değiştirilmesine de izin veriyor. Bu, kutsal kentin bölümlere ayrılmasına imkan verildiği anlamına geliyor.

Kudüs’ün yetki sınırları değiştirilerek İsrail yönetimi altında farklı bir belediye kurulabilir ve burada İsrail vatandaşları değil sadece Filistinliler’in yaşaması sağlanabilir.

İsrail’in sağcı politikacıları, kentteki Yahudi karakterini güçlendirmek amacıyla yüksek nüfusa sahip Filistin mahallelerini ayırmak için tek taraflı bir karar alma ihtimalinden söz ediyorlardı.

FKÖ Genel Sekreteri tepki gösterdi

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Genel Sekreteri Saib Ereka, yaptığı basın açıklamasında, “Mevcut ABD yönetimi işgal tutumlarını benimsedi. Böylece, on yıldır iki devletli çözüm üzerinde çalışmış olan önceki yönetimlerin tutumlarından farklı bir yaklaşım benimsedi. ABD ve İsrail’in tüm bu girişimleri boşa çıkacak” diye konuştu.

Bu yasa, iki devletli çözüm temelinde Filistin-İsrail çatışmasını çözmek için kalan umutların yeni bir darbe almasına neden oldu.

Neler olmuştu?

Trump, 6 Aralık’ta Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve ABD Büyükelçiliği’ni Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararını açıkladı. ABD Başkanı’nın bu kararı, Arap ve Müslüman dünyasında olduğu gibi, uluslararası toplumda da kınanarak, büyük tepkilere yol açtı.

Bu karar sonrası işgal altındaki topraklarda İsrail güvenlik kuvvetleri ile Filistinliler arasında çıkan çatışmalar ve İsrail’in Gazze Şeridi’ne gerçekleştirdiği saldırılar sonucu 13 Filistinli öldürüldü.