Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail, Han el-Ahmar’daki halk ve aktivistlere saldırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İşgalci İsrail güçleri, Kudüs’ün doğusundaki Han el-Ahmar köyünde 200 Bedevi’nin yaşadığı mahallede ruhsatsız olduğu iddiasıyla köylülere ait evleri yıkmak için hareket geçti. İsrail askerleri, evlerin yıkılmasına engel olmak isteyen içlerinde kadınlarında olduğu bölge sakinleri ve aktivistlere saldırırken, birçoğunu da gözaltına aldı.

Filistin Kızılayı, evlerinin yıkılmaması için mücadele veren 35 Filistinli Bedevi’nin İsrail güçlerinin sert müdahalesi sonucu yaralandığını açıkladı.

Köye giden yollar kontrol altına alındı

İşgal karşıtı İsrail örgütü B’Tselem’e göre İsrail ordusu, Han el-Ahmar halkına dün bölgeyi terk etme emri verdi. Ordu ayrıca bir okulu bulunan 200 nüfuslu bu köye giden yollara ulaşımın kontrollerinde olduğunu açıkladı.
B’Tselem Sözcüsü Amit Gilutz, “Bugün, yıkımları ve köy halkının bölgeden çıkarılmasını kolaylaştırmak için temel çalışmaları başlattılar” şeklinde konuştu.
İsrail’in bölgeyi yıkması konusundaki ısrarı, bölgede etnik temizlik yapıldığına dair suçlamalara rağmen devam etti.

İsrail Adalet Mahkemesi geçen Mayıs ayının sonunda, Han el-Ahmar bölgesinde Filistinli Bedevilerin yaşadığı çadır ve baraka tarzı evler köy okulunun yıkılmasına karar vermişti.

İsrail ordusu, bu kararın ardından geçtiğimiz günlerde Han El-Ahmar’i askeri bölge ilan ederek yakın bir zamanda yıkımın gerçekleşeceğinin işaretini vermişti.

İsrail, savaş suçu işliyor

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) İcra Komitesi üyesi Ahmed Mecdelani, İsrail’in bölgede savaş suçu işleyerek etnik temizlik yaptığını söyleyerek, “İşgal yetkilileri Han el-Ahmar’daki Bedevilere neler yapıyor? Filistin devletinin topraklarına karşı yeni bir hırsızlık mı? İşgal yetkilileri bölgeye kuşatma uygulayarak, bölge halkı ve aktivistlere saldırdı. İşgalcilerin ele geçirmeye çalıştığı bu topraklar yarısından fazlasını çocukların oluşturduğu Anata kasabası halkına aittir” diye konuştu. Önceki tecrübeler ışığında, İsrail polisi, bölgenin tamamen yıkılması için bölgeye girmeden önce birkaç küçük çatışma başlatıyor.

Filistin hükümeti, Han el-Ahmar ve Ebu Nawar’daki halkın zorla tahliye edilerek, sınır dışı edilmesi konusunda ısrar etmesinin, İsrail’in Nakba felaketinden bu yana sürdürdüğü tehcir suçlarının bir devamı olduğunu belirterek, uluslararası toplum ve uluslararası insan hakları örgütlerine işgalcilerin saldırılarına devam etmesinin önlenmesi için müdahale etmeye çağırdı.

Etnik temizlik yapılıyor

Fetih Hareketi de, bütün dünyaya, işgalcilerin Han el-Ahmar halkına karşı işledikleri yeni Holokost’u durdurmaları için hemen müdahale etmeleri yönünde çağrıda bulunarak, bölgede etnik temizlik suçu işlendiğini ifade etti. Hareket, tüm halkı, işgalin karşısında durarak halk direnişine aktif olarak katılmaya da çağırdı.

Bedevi bölgesi olan Han el-Ahmar, Ma’ale Adumim ve Kfar Adumim yerleşim yerleri arasında, İsrail’in Doğu Kudüs’ten Ölü Deniz’e kadar uzanan yaklaşık 12 bin dönümlük araziden Filistinlilerin çıkarılmasını öngören E1 projesi kapsamındaki bölgede yer alıyor.

Han el-Ahmar’da yaşayan, İsrail’in 1953’te Necef Çölü bölgesinden zorla göç ettirdiği Bedevi Filistinli aileler en temel ihtiyaçlardan yoksun şekilde yaşıyor.